Podział Torunia na okręgi wyborcze
Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta Torunia 22 marca 2018 roku będzie mowa o podziale Gminy Miasta Toruń na okręgi wyborcze w nadchodzących wyborach do Rady Miasta Torunia.
Zgodnie z treścią ustawy z 11 stycznia 2018 roku Rada Miasta Torunia jest zobowiązana do dokonania podziału Gminy Miasta Toruń na okręgi wyborcze w wyborach do Rady Miasta. Rada musi dokonać podziału do 1 kwietnia 2018 roku. Jeśli tak się nie stanie, podziału dokona komisarz wyborczy. Podstawowym parametrem do przeprowadzenia podziału gminy (miasta) jest liczba mieszkańców, która według stanu ewidencji ludności na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiła 183 760. Kolejnym parametrem branym pod uwagę podczas przeprowadzania podziału jest liczba radnych wybieranych do rad w 2018 roku. W przypadku Torunia do składu rady wybiera się 25 radnych. W każdym okręgu wyborczym wybiera się od pięciu do ośmiu radnych.
- Zgodnie z obowiązkami ustawowymi moim obowiązkiem jest przedłożenie Radzie Miasta podziału Torunia na okręgi wyborcze w nadchodzących wyborach samorządowych. Decyzja Rady Miasta w tej sprawie musi zapaść do 31 marca – powiedział podczas konferencji przedkonwentowej prezydent Torunia Michał Zaleski.
Dotychczasowy podział miasta na cztery okręgi wyborcze przyjęty uchwałą Rady Miasta Torunia z dnia 25 października 2012 roku, uwzględniający liczbę mieszkańców według stanu na 31 grudnia 2017 roku przedstawia się następująco:
Okręg wyborczy nr 1 – Podgórz, Stawki, Rudak, Czerniewice, Skarpa, Kaszczorek.
Okręg wyborczy nr 2 – Bydgoskie, część zachodnia Chełmińskiego (działki św. Klemensa, św. Józefa, Brzezina).
Okręg wyborczy nr 3 – Wrzosy, część wschodnia Chełmińskiego, Staromiejskie.
Okręg wyborczy nr 4 – Jakubskie-Mokre, Rubinkowo, Grębocin.
- Po wszechstronnej analizie i rozważeniu ponad dwudziestu możliwych wariantów zaproponowałem pozostanie przy dotychczasowym podziale na okręgi, z przesunięciem jednego mandatu pomiędzy nimi. Ustawa dopuszcza taką możliwość – poinformował o swojej decyzji prezydent Zaleski.
- Przesunięcie jednego mandatu nastąpiłoby między okręgiem Jakubskie-Mokre, Rubinkowo, Grębocin, a okręgiem Podgórz, Stawki, Rudak, Czerniewice, Kaszczorek i Skarpa. Tym samym mielibyśmy w Toruniu cztery okręgi – dwa wspomniane przed chwilą siedmiomandatowe, jeden pięciomandatowy - Bydgoskie Przedmieście z częścią Chełmińskiego i sześciomandatowy – Wrzosy, Chełmińskie i Staromiejskie – dodał prezydent.
Warto dodać , że w porównaniu z rokiem 2012 liczba mieszkańców zmniejszyła się o 6643 osoby. W okręgu nr 1 liczba osób wzrosła o 57, ale w pozostałych zmniejszyła. W okręgu nr 2 o 2782 osoby, w okręgu nr 3 o 1265 osób,a w okręgu wyborczym nr 4 o 2653 osoby.
Więcej na temat prezydenckich propozycji projektów uchwał Rady Miasta Torunia na sesję, która odbędzie się 22 marca 2018 roku można przeczytać TUTAJ
fot. Małgorzata Litwin