Biznes i szkolnictwo branżowe
Gmina Miasta Toruń i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały porozumienie w zakresie edukacji zawodowej.
Porozumienie, które podpisał w dniu 15 listopada 2017 roku prezydent Michał Zaleski, dotyczy współpracy PSSE i Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu w zakresie edukacji zawodowej z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy. Placówka, która mieści się przy ulicy Świętego Józefa, ma kształcić uczniów w ramach edukacji branżowej.
– To będzie swoista symbioza. Uczniowie będą mogli spoglądać na strefę w kontekście miejsc pracy, a PSSE będzie mogła liczyć na wykwalifikowaną kadrę – mówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski. Prezydent życzył władzom strefy i wszystkim pracownikom powodzenia i owocnej pracy w nowej siedzibie przy ulicy Grudziądzkiej 132, gdzie miało miejsce podpisanie umowy.
– Musimy uświadamiać młodym ludziom, jak ważne jest kształcenie branżowe. Dziś proces produkcji oznacza wysoko specjalizowane miejsca pracy, które oznaczają potrzebę bardzo konkretnych kompetencji zawodowych – powiedział Paweł Lulewicz, wiceprezes zarządu PSSE.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazała w ramach współpracy Zespołowi Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu czek na 50 tysięcy złotych. – Dzięki pieniądzom od władz strefy będziemy mogli wyposażyć stanowiska do praktycznej nauki w zawodach: technik mechanik, technik elektronik, automatyk i elektryk – podkreśla dyrektor szkoły Małgorzata Łopatko.
W Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych uczy się aktualnie 700 osób.
Podczas spotkania w siedzibie PSSE zaprezentowano także założenia ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji. Nowa koncepcja Ministerstwa Rozwoju oznacza zwolnienia podatkowe na terenie całej Polski, a koniec ograniczeń terytorialnych i przyspieszenie procesu decyzji o wsparciu inwestycyjnym.