Festiwal Plakatu i Typografii

Ukraińska i polska sztuka projektowania graficznego będzie tematem 7. Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii "Plaster", który odbędzie się w Toruniu 20-22 maja 2016 r.

Plaster jest miejscem obserwacji ciekawych zjawisk w zagranicznym dizajnie i porównania ich z tym, co ciekawego dzieje się w Polsce. Do pokazania dokonań projektantów ukraińskich zainspirowało kuratora festiwalu Krzysztofa Białowicza spotkanie z artystami ze stowarzyszenia 4th Block z Charkowa, organizującymi triennale plakatu ekologicznego. Ciekawe wydało mu się to, że sztuka projektowa z Ukrainy silnie nawiązuje do tradycji i jednocześnie z dystansem podchodzi do wpływów z Zachodu.

- O odrębności Ukrainy decyduje jej potrzeba separacji od związków z Rosją i duży szacunek do pracy manualnej, szczególnie widocznej w obszarze projektów powiązanych z kaligrafiąwylicza Krzysztof Białowicz. - Oczywiście grafika projektowa może być postrzegana jako element walki politycznej, ale Plaster nie inspiruje się tym zagadnieniem. Chcemy pokazać przede wszystkim interesujące i nowoczesne projekty, rozszerzyć nasze rozumienie sztuki zza wschodniej granicy, która cały czas wydaje mi się niedowartościowana.

Do udziału zaproszeni zostali zarówno twórcy starszego pokolenia, jak Oleg Veklenko, Nikolay Kovalenko, Oleksiij Chekal, ale także artyści młodzi, związani ze studiami graficznymi Grafprom, 3Z i Vikavita oraz niezależni: Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska i Andriy Shewchenko. Wystawa plenerowa na Bulwarze Sztuki obok CSW zestawi prace twórców z Ukrainy i Polski. Rodzimym akcentem na festiwalu będzie również instalacja site-specific, przygotowana przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Galeria S) oraz koncert live act duetu Moqha, łączącego instrumenty akustyczne z elektroniką oraz dźwięki organiczne z syntetycznymi.

Goście z zagranicy poprowadzą oczywiście warsztaty kaligraficzne i typograficzne, na które obowiązują zapisy.

PROGRAM FESTIWALU:

20 maja (piątek)

  • godz. 11.00–16.00 

Konferencja: Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski. Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.

  • godz. 19.00 Otwarcie festiwalu - wernisaż wystaw:

Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW

  • godz. 20.00 Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW
  • godz. 21.00 Moqha / Koncert live act

21 maja (sobota)

  • godz. 10.00–14.00, 15.00–18.00 Warsztaty kaligraficzne - Oleksii Chekal / Labsen, CSW

22 maja (niedziela)

  • godz. 10.00–14.00, godz. 15.00–18.00 Warsztaty typograficzne - Grafprom Studio / Labsen, CSW

Wydarzenie towarzyszące: 19 maja (czwartek), godz. 19.00 - instalacja site-specific pracowników i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka, koncert VJ /Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty: plaster@csw.torun.pl