Jak Majówka, to w Toruniu!
Koncerty, nie tylko plenerowe, pokazy, jarmarki i festyny średniowieczne, Święto Tańca, warsztaty piernika i drukarstwa oraz moc innych atrakcji od 29 kwietnia do 3 maja 2016 r. w Toruniu.
Zapraszamy na Majówkę!
Kilkadziesiąt imprez odbywać się będzie w różnych punktach miasta: na Rynku Staromiejskim, w muzeach i placówkach kultury, na Bulwarze Filadelfijskim, a także w ruinach Zamku Krzyżackiego i Zamku Dybowskiego. Nie zabraknie oczywiście uroczystości patriotycznych, związanych z obchodami Dnia Flagi 2 maja i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.
Koordynatorem programu wydarzeń Majówki 2016 jest Toruńska Agenda Kulturalna. Na wiele imprez wstęp jest wolny, ale są i takie, na które należy się zaopatrzyć w wejściówki lub bilety. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
KLIKNIJ na plakat, żeby zobaczyć
szczegółowy program Majówki 2016 w Toruniu
Świętowanie rozpocznie się już w piątek, 29 kwietnia. W imprezach warsztatowych prym wieść będzie Muzeum Okręgowe w Toruniu, w którego oddziałach obędą się liczne zajęcia nawiązujące do historii Polski, m.in. wykłady połączone z warsztatami wypieku korzennych ciastek "Toruński piernik to najlepsza rzecz w Rzeczypospolitej". 2 maja dodatkowo zaplanowano warsztaty „Piernik w biało-czerwonych barwach”. W Święto Flagi muzeum zaprosi również na oprowadzanie kuratorskie po wystawach. Będzie można m.in. poznać działające w Toruniu w XIX w. polskie organizacje patriotyczne, przypomnieć sobie, którzy królowie złożyli wizyty w naszym mieście, dowiedzieć się czegoś o modzie i życiu codziennym w PRL-u, a także poznać historię Polski odmalowaną na płótnach Kossaków. Z kolei na twórcze warsztaty "Kre-Akcje" oraz zwiedzanie wystaw zaprasza w tych dniach Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Atrakcji nie zabraknie również w Centrum Sztuki Współczesnej. Będzie tam można obejrzeć film o życiu pszczół „Łowcy miodu” oraz wyprawić się w głąb sztuki podczas warsztatów związanych tematycznie z wystawą „Raport 2015”.
Sobota upłynie w Toruniu pod znakiem Święta Tańca. Taneczne popisy można będzie obserwować lub się w nie włączyć na Rynku Staromiejskim i jego okolicy. Warto przypomnieć o konkursie Toruńskiej Agendy Kulturalnej dla mieszkańców Torunia i województwa. Aby wziąć w nim udział, należy do 26 kwietnia 2016 roku zamieść w internecie wideo z zatańczonym przez siebie układem i wypełnić formularz na stronie www.tak.torun.pl/zatancz. Do wygrania są atrakcyjne nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Święta Tańca, 30 kwietnia ok. godz. 17.30 na scenie głównej na Rynku Staromiejskim.
Atrakcyjnie zapowiada się majowy weekend na Zamku Dybowskim. 30 kwietnia odbędzie się tam "Majówka z historią". Pod hasłem: „Dwa zamki – dwa brzegi – jedno Miasto” nastąpi uroczyste podpisanie umowy o współpracy między dwoma toruńskimi zamkami oraz przemarsz poselstwa Starosty Zamku Dybów do Komtura Zamku Krzyżackiego w Toruniu na trasie: Zamek Krzyżacki – ul. Przedzamcze – ul. Szeroka – plac Rapackiego - most im. Piłsudskiego – Zamek Dybów. Tam rozpocznie się festyn: zwiedzanie zamku, rodzinne sesje fotograficzne, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, stanowiska łucznicze i miecza sportowego, pokaz artyleryjski, namiot hetmański oraz gry i zabawy historyczne. Imprezę uświetni występ barda Huberta Bojarskiego oraz pokaz fireshow.
1 maja na Zamku Dybowskim zostanie odprawiona polowa Msza Święta w intencji m.in. przywrócenia dawnej świetności warowni, a 2 maja odbędzie się "Majówka ze sportem" - pokazy i prezentacje licznych klubów i stowarzyszeń, które zaproszą uczestników do gier i zabaw rekreacyjno-sportowych. Program wydarzeń sportowych w majowy weekend w Toruniu jest dużo bogatszy. Festyn rodzinny, imprezy biegowe, rowerowe, żużel, tenis stołowy, piłka nożna - warto aktywnie spędzić kilka wolnych dni.
Jedną z głównych scen wydarzeń toruńskiej Majówki 2016 będzie oczywiście Rynek Staromiejski. 1 maja ok. godz.15.15 zawita tam orszak średniowieczny, który zaprezentuje scenki, tańce i pokaz mody średniowiecznej. Publiczność będzie mogła również zobaczyć na rynku spektakl Baja Pomorskiego „Legendy toruńskie”. W siedzibie Baja pokazane zostaną z kolei przedstawienia „Szewczyk Dratewka” oraz dla dorosłych „Ślub”.
1 maja to również tradycyjna Inauguracja festiwalu Probaltica. Tym razem na początek w Dworze Artusa wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Białorusi.
W Dniu Flagi, 2 maja o godz.11.00 rozpocznie się uroczystość wojskowa na skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy Bramie Klasztornej, a po niej defilada zabytkowych samochodów na bulwarze i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na toruńskim rynku. Nie zabraknie również tortu w barwach narodowych. Zaś o godz. 14.00 na Bulwarze Filadelfijskim planowany jest happening z najdłuższą flagą biało-czerwoną w roli głównej. Po południu zaś możemy się wybrać m.in. na festyn średniowieczny na zamku krzyżackim, a wieczorem na koncert toruńskiej Orkiestry Wojskowej na rynku.
3 maja to oczywiście obchody Narodowego Święta Konstytucji, które w Toruniu rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w intencji ojczyzny na Rynku Staromiejskim. W ruinach zamku krzyżackiego przez cały dzień od rana odbywać się będzie jarmark średniowieczny, a od godz. 15.00 zabawy plebejskie z udziałem husarii. Wieczorami obejrzymy zaś spektakl światło-dźwięk „Komturia”, przybliżający historię zamku i miasta.
Warto wspomnieć również o zaplanowanych na majowy weekend koncertach gwiazd: 29 kwietnia Natalii Przybysz z zespołem Shy Albatross w Dworze Artusa i 2 maja Stanisławy Celińskiej w sali na Jordankach.
Mocnym i radosnym akcentem na zakończenie Majówki 2016 w Toruniu będzie z pewnością wspólny koncert zespołów Hands Up! i Vox 3 maja na Rynku Staromiejskim. Gorące rytmy pierwszego z nich mogliśmy już usłyszeć w Toruniu w noc sylwestrową 2015. Z pewnością słynny „Bananowy song” grupy Vox będzie znakomitą okazją do podziwiania kunsztu latynoskich tancerek Hands Up!