Sztuka Natury 2015

30 listopada - 6 grudnia po raz ósmy odbędzie się w Toruniu Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego "Sztuka Natury".

- Festiwal ma już swoją markę w Polsce, jest miejscem spotkań najważniejszych, najbardziej znanych fotografów i filmowców przyrodymówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. - To święto fotografii i filmu przyrodniczego, bardzo ciekawy sposób propagowania ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w tym roku przez cały tydzień aż w 8 obiektach na terenie Torunia. W programie jest szereg wystaw fotografii, pokazów filmowych i spotkań z ich twórcami, a także warsztaty fotograficzne i filmowe dla młodzieży szkolnej. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Nowością tegorocznego festiwalu są pokazy filmów przyrodniczych. Na szczególną uwagę zasługują projekcje zdigitalizowanych i odnowionych cyfrowo cyklów filmowych Bożeny i Jana Walencików "Saga prastarej puszczy" oraz "Tętno pierwotnej puszczy". Pierwszy to fabularyzowany serial dokumentalny, którego każdy odcinek opowiada o innym osobniku zamieszkującym Puszczę Białowieską. Drugi, oprócz opowieści o faunie, przekazuje również wiele ciekawostek dotyczących roślinności tego obszaru. 4 grudnia, podczas uroczystości otwarcia festiwalu, będzie okazja do spotkania z ich twórcami. O pracy nad digitalizacją i cyfrową rewitalizacją filmów mówić będzie Jerzy Kaźmierczak, z-ca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A.

5 grudnia gościem specjalnym festiwalu będzie również Michał Lorenc, który skomponował muzykę do filmów państwa Walencików. Opowie o pracy nad tymi kompozycjami, ale również zaprosi widzów na koncert zespołu DesOrient, który wykona jego utwory.

Na festiwalu zostaną też pokazane filmy "Kraina tysiąca bocianów" Artura i Saturnin

a Homanów oraz "Biebrza – między jawą a snem" Paolo Volponiego, stałego już gościa festiwalu. Oba filmy zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w jakości full HD. Wszystkie pokazy odbywać się będą w Od Nowie 5 grudnia.

Fotografia Beaty Ostachowicz


Fotografia Radosława Kaźmierczaka

9 tegorocznych wystaw festiwalowych to okazja do obserwacji bogactwa przyrody w różnych jej przejawach. W Muzeum Podróżników obejrzymy wspaniałe podwodne zdjęcia Piotra Sztósa. Ekspozycja „Po drugiej stronie lustra” to baśniowy świat wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Z kolei w Galerii-Kawiarni Wejściówka w Teatrze Horzycy prezentowane będą „Spotkania” - zdjęcia jednego z czołowych polskich fotografów przyrody Ryszarda Sąsiadka. Marek Trzeciak pokaże swoje zdjęcia na wystawie „Brodnickie ścieżki” w Ogrodzie Zoobotanicznym. 30 zdjęć różnych autorów” zaprezentuje Okręg Pomorsko-Kujawski Związku Polskich Fotografów Przyrody na wystawie w Domu Muz. „Oblicza natury” to zarówno pejzaże, dzikie zwierzęta, jak i rośliny oraz owady w skali makro. Z kolei w Dworze Artusa zobaczymy „Opowieść o rzekach…”, ekspozycję, która towarzyszyła XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Zobaczymy też plon konkursu fotograficznego „Podpatrzone w Naturze”.

Swoje zdjęcia pokazywać będą również podczas spotkań: Stephan "Stevie" Amm z Niemiec, Radomir Jakubowski, Beata Ostachowicz, Radosław Kaźmierczak i najmłodszy prelegent, 18-letni Mikołaj Arndt.

Program festiwalu w Toruniu
Strona festiwalu 

Od 2012 r. przy wsparciu samorządu województwa festiwal zyskał charakter regionalny. W tym roku festiwalowe wydarzenia odbywają się także w Bydgoszczy Osiu i Mogilnie oraz kilku parkach krajobrazowych województwa.

Festiwal współorganizują: Muzeum Przyrodnicze przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu.