Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu

W tym roku energia stanowić będzie temat wiodący Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie odbędzie się 17-21 kwietnia po raz piętnasty.

Ponieważ rok 2015 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Światła, organizatorzy (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu) zdecydowali, że warto ten temat uczynić głównym wątkiem festiwalu. Poszli jednak dalej, rozszerzając zakres zainteresowań do energii i to rozumianej na różne sposoby.

Program 15. Festiwalu

- Poruszymy temat z perspektywy fizyki i chemii, ale będą też imprezy opowiadające o energii w sztuce oraz w psychologiiopowiada koordynatorka festiwalu Anna Wielbińska z UMK.

Temu tematowi poświęcona zostanie otwierająca festiwal Impreza Główna. W Dworze Artusa odbędzie się dyskusja, w czasie której specjaliści będą się zastanawiać, czy Polska ma w pozyskiwaniu energii realną alternatywę do węgla. W debacie wezmą udział: prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej, który zasiadał w zarządach firm energetycznych oraz był przedstawicielem Konfederacji Pracodawców Energetyki Polskiej w Komitecie ds. Energii Elektrycznej w Brukseli; prof. Jan Kiciński z PAN, specjalista od konwersji energii i źródeł odnawialnych i prof. Andrzej Sadurski, który opowie o kwestiach związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Dyskusję poprowadzi prof. Józef Szudy z UMK.

Oczywiście przez pięć dni poruszonych zostanie znacznie więcej tematów, bowiem jak zawsze festiwal popularyzować będzie kilkadziesiąt dziedzin wiedzy. Zgodnie z nazwą, wśród imprez głównych nie zabraknie również wydarzeń związanych ze sztuką. Zawsze wielką popularnością cieszą się spektakle studenckiego teatru Perpetuum Mobile, specjalizującego się w sztukach antycznych. W tym roku publiczność obejrzy „Acharnejczyków”, najstarszą zachowaną komedię Arystofanesa. Z uwagi na dotychczasowe wielkie zainteresowanie spektaklami, przedstawienie pokazane zostanie dwukrotnie. Z kolei na zakończenie festiwalu studenci Akademii Muzycznej z Bydgoszczy pokażą operę Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”.

Elementów podtrzymujących dobre festiwalowe tradycje będzie więcej. Można spodziewać się kontynuacji cyklu wykładów noblowskich. Naukowcy z UMK zajmujący się dziedzinami zbieżnymi z Nagrodami Nobla, w przystępny sposób postarają się opowiedzieć, na czym polegały osiągnięcia laureatów z 2014 r. Liczne grono miłośników ma także prof. Jarosław Dumanowski, pasjonat historii kultury kulinarnej. W tym roku zaprosi na wykład „Kopernik od kuchni. Kosmos dietetyka i najstarsza drukowana książka kucharska”. Jak co roku w sobotę i niedzielę na Rynku Staromiejskim stanie Namiot Przygód, w którym będzie można wykonać przeróżne doświadczenia. Tym razem część namiotu zajmie międzynarodowe grono studentów z Erasmus Student Network. Młodzi ludzie przybliżać będą kulturę zakątków, z których pochodzą. Chcą też namówić torunian do stworzenia łańcucha tolerancji, który połączyłby ludzi od Rynku Staromiejskiego po Nowomiejski. A skoro już jesteśmy na rynku, warto wspomnieć o jeszcze jednej plenerowej imprezie, ściśle powiązanej z tematem głównym. Organizatorzy chcą dokonać demonstracji działania energii słonecznej. Będą namawiać mieszkańców, by za pomocą lusterek skupili energię w jednym miejscu i przekonali się, jaką ma moc.

Osobny blok festiwalowy stanowią propozycje dla dzieci. W tym roku aż 26 wydarzeń dedykowanych będzie najmłodszym.

- Mały biolog będzie mógł eksperymentować ze Shrekiem, Dżinnem i energetycznymi gumisiami, zaś żaby i ropuchy będą szukać pomocywylicza Anna Wielbińska. - Wydział Sztuk Pięknych wprowadzi w przestrzenie mix-medialne. Jak zawsze wydarzeniom tym nadano intrygujące tytuły: „Elektrozasilaczki światłoryzują na żywioterię”, „Ładoelek i elektrońce na kosmotrycznym perniamo”.

Nie zabraknie też ciekawych propozycji dla starszych miłośników wiedzy. Zainteresowani medycyną dowiedzą się sporo o funkcjonowaniu mózgu i tarczycy. Biolodzy powiedzą, jak pieluchy mogą pomagać roślinom i kim są biotransformersi. Chemicy wprowadzą w świat zapachów i zaproponują energetyczną zabawę z tą dziedziną. Humaniści powiedzą, czy mózg śpi, kiedy my śpimy i zaproszą nas do żywej biblioteki. Dzięki archeologom znajdziemy się w obozowisku pradziejowych łowców, a specjaliści z Wydziału Nauk o Ziemi przedstawią świat z perspektywy dżdżownicy.
 
Jak zawsze do festiwalu włącza się wiele toruńskich instytucji. Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” zaprasza m.in. na pokazy znanego w Europie popularyzatora nauki Iana Russella oraz warsztaty „Kosmos w kropli wody. Przyszła ameba do pantofelka”. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki opowie, jak Krzyżacy zarabiali grzywny. Muzeum Etnograficzne zaprosi na warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Biuro Przewodnickie „Piernikowa chatka” przedstawi „Opowieści niesamowite o dziejach Torunia”. W Gimnazjum i Liceum Akademickim będzie można pobawić się chemią i matematyką na wesoło.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy, które rozpoczną się 9 kwietnia. 15 kwietnia natomiast w godz. 16:00-18:00 w Dworze Artusa będzie można odebrać bezpłatne wejściówki, które są przepustką na część imprez.