Celtycki Gotyk

17-19 lipca po raz trzeci odbędzie się w Toruniu Festiwal Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń 2014”.

Muzyka oraz poezja wojowniczych plemion celtyckich były nieodłącznie związane z kultem religijnym i magią. Ten niesamowity pierwiastek po dziś dzień przetrwał w dawnych melodiach, opowieściach i tańcach tworzonych przez ich potomków, dzięki czemu cieszą się one stale rosnącym zainteresowaniem w Polsce i na całym świecie.

W tym roku toruński festiwal zmienił termin na lipiec ze względu na ciepłą aurę sprzyjającą wsłuchiwaniu się w dźwięki pod gołym niebem. Dzięki tej zmianie grono odbiorców mogą zasilić również turyści.

- Celem festiwalu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat historii, kultury i sztuki krajów zamieszkałych niegdyś przez Celtów. Stąd w programie znaleźć można nie tylko koncerty i pokazy tańców rodem z Irlandii, Szkocji i Bretanii, ale również zajęcia edukacyjne i artystyczne, jak np. nauka gry na szkockich dudach czy lekcje z języka i śpiewu bretońskiego - mówi Witold Konopka, sekretarz Stowarzyszenia Kultury Celtyckiej „Celtycki Gotyk".

Organizatorzy postawili w tym roku na liczne grono rodzimych artystów. Każdy z trzech wieczorów festiwalu uświetnią koncerty połączone z pokazami tanecznymi oraz folkowe potańcówki. Wystąpią zespoły muzyczne: Willow, Stout, Duo Grygier-Biela, Thorn oraz grupy taneczne: Avalon, Beltaine, Comhlan, Trebraruna, Tuatha de Danaan. Gwiazdą festiwalu jest zespół Shannon. Grupa nazwana imieniem najdłuższej irlandzkiej rzeki świętuje w tym roku już 20 lat swojego istnienia. Finałowy koncert poprzedzi uroczysty pochód dudziarzy ulicą Szeroką.  

Na tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tradycyjnej muzyce i tańcach celtyckich czeka bogaty repertuar warsztatów. Zajęcia nauki tańców irlandzkich poprowadzi Anna Tillak, w świat tańców szkockich wprowadzą zaś członkowie zespołu Comhlan. Pod kątem roztańczonych melomanów zostały przewidziane również bretońskie warsztaty wokalno-taneczne prowadzone przez dr Grażynę Olszaniec. Niespodziankę stanowi odbywająca się po raz pierwszy w ramach festiwalu nauka gry na instrumencie - w tym roku na dudach szkockich pod kierunkiem Lindsay’a Davidsona. Artysta ten jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła studia muzyczne gry na dudach w Reid School of Music przy Uniwersytecie Edynburskim.   

czwartek 17.07. Noc Irlandzka

  • 18:00 – “Scena Letnia” na Starym Rynku w Toruniu – zespół Willow, Avalon i Beltaine
  • 20:30 - Zabawa irlandzka Ceili w Klubie Carpe Diem

piątek 18.07. Noc Szkocko- Bretońska

  • 18:00 – “Scena Letnia” na Starym Rynku w Toruniu – zespół Stout i Trebraruna
  • 20:30 – Zabawa bretońska FestNoz w klubie Hades - tańce szkockie ceili (prowadzenie Trebraruna) oraz tańce bretońskie

sobota 19.07.

  • 9:00 – 13:45 - Muzeum Etnograficzne w Toruniu – warsztaty taneczne (irlandzkie i szkockie) i muzyczne (pieśń bretońska, dudy) – zapisy i więcej informacji w zakładce WARSZTATY
  • 14:15 – parada dudziarzy
  • 15:00 – Duża Scena Festiwalowa oraz “Scena Letnia” TAK - Stary Rynek w Toruniu koncerty i występy taneczne
  • po 22:00 – sesja muzyczna w klubie Dwa Światy