Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r.

Strategia Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. została uchwalona przez Radę Miasta Torunia w dniu 17 maja 2018 roku (uchwała nr 861/18 Rady Miasta Torunia). Perspektywa czasowa obecnej Strategii została określona do 2028 r. Z punktu widzenia założonych celów strategicznych, jest to perspektywa, która urealnia możliwości ich realizacji.

Dokument powstał w ramach aktualizacji Strategii opracowanej w 2010 r. W porównaniu z tym dokumentem, obecna Strategia posiada zaktualizowaną misję i wizję miasta, zaktualizowano także cele strategiczne i operacyjne oraz dodano zadania realizacyjne, zgodnie z aktualnymi potrzebami i kierunkami rozwoju miasta. Ponadto znacznie zmodyfikowano system wdrażania i monitoringu.


Misja samorządu
Misję samorządu miasta Torunia zdefiniowano w sposób następujący:

"Jesteśmy miastem kreatywnej, otwartej i przedsiębiorczej społeczności, dumnej z dziedzictwa kulturowego swoich przodków, przełomowych w dziejach świata odkryć w astronomii, które do dzisiaj inspirują do tworzenia nowoczesnego, metropolitalnego ośrodka kultury, nauki, gospodarki i turystyki, opartego na innowacjach i synergii z partnerami w otoczeniu krajowym i międzynarodowym."


Wizja miasta
Wizję miasta Torunia w 2028 r. można streścić w następującej formule:

"Toruń nowoczesnym miastem europejskiej przestrzeni rozwoju, o szczególnym znaczeniu dla światowego dziedzictwa kulturowego.


Wyzwania - Toruń 2028 r.

Wyznaczenie wyzwań przede wszystkim służy ukierunkowaniu rozwoju miasta, określeniu tego co w ciągu najbliższych kilkunastu, a może kilkudziesięciu lat należy osiągnąć. Z pewnością 2028 r. nie jest terminem, który bezwzględnie określi czas sprostania wszystkim wyzwaniom. Stanowią one sumę wniosków z diagnozy, jak i potrzeb, dążeń oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy Strategii w uspołecznionym procesie aktualizacji dokumentu.

1. Wyzwania cywilizacyjne
2. Wyzwania demograficzne
3. Wyzwania gospodarcze
4. Wyzwania infrastrukturalne
5. Wyzwania w zakresie oferty spędzania czasu wolnego
6. Wyzwania społeczne
7. Wyzwania ekologiczne
8. Wyzwania rewitalizacyjne
9. Wyzwania metropolitalne