Budowa hali idzie pełną parą

Zgodnie z planem postępują prace na budowie toruńskiej hali widowisko-sportowej. Inwestycji sprzyja łagodna zima. Robotnicy montują już prefabrykowane elementy trybun. Równolegle trwają przygotowania do przebudowy ulicy Bema, która docelowo będzie dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu.

Budowa hali - koniec stycznia 2012 roku

- Prace na budowie hali postępują zgodnie z harmonogramem - mówi Jarosław Więckowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki. - Obecnie kontynuowana jest budowa ścian, słupów, stropów i podciągów nadziemia hali oraz schodów zewnętrznych. Rozpoczęto też montaż dźwigarów i elementów prefabrykowanych trybun. Równolegle prowadzone są prace instalacyjne zewnętrzne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wykonane też zostały stropy, belki, podciągi i izolacje części parkingowej - wylicza.

 

Przy hali powstaje parking podziemny i naziemny na ponad 660 miejsc

Hala będzie częścią kompleksu sportowego MOSiR. Zgodnie z założeniami została zaprojektowana jako obiekt wielofunkcyjny - będzie służyła celom sportowym: zawodom, meczom, imprezom lekkoatletycznym i treningom, ale też organizacji różnego typu widowisk i imprez kulturalnych. Obiekt pomieści od 5192 widzów (na trybunach stałych) do 6248 (dzięki trybunom rozsuwanym). Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Według projektu budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, podciętego od dołu, co sprawi wrażenie unoszenia się nad ziemią. Parter będzie prawie całkowicie przeszklony. Fasada będzie szczególnie efektowna w nocy, ponieważ  oświetli ją system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED.

Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:

  • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m

  • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m

  • rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
    rzutnię do pchnięcia kulą

Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej.
W hali zaprojektowano także zaplecze administracyjne-hotelowe oraz funkcje komercyjne - restaurację, kręgielnię (bowling) i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezy terapii).

 Hala ma być gotowa w grudniu br.

Obiekt  ma być gotowy w grudniu 2012 roku.  Buduje go konsorcjum firm Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania. Koszt budowy wynosi 121.793.370 zł brutto. Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń. Budowa jest wspierana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego - do tej pory miasto otrzymało 6,8 mln zł.

W sąsiedztwie hali trwają przygotowania do przebudowy ulicy Bema, która docelowo będzie dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu, z pasami włączania i wyłączania się z ruchu. Powstaną też chodniki i ścieżka rowerowa. Aktualnie trwa wycinka drzew i uprzątanie terenu pod drugi pas ruchu. Zgodnie z planem Bema będzie gotowa wiosną 2013 roku.


[23.01.2012]