Honorowe Obywatelstwo Miasta Torunia

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia jest zaszczytnym dowodem uznania dla osób o uznanym autorytecie moralnym, o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w historię, rozwój, znaczenie i sławę miasta lub w utrwalanie, rozwijanie i aktualizację humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku miasta.

Wyróżnienie to jest przyznawane przez Radę Miasta Torunia na wniosek Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia. Kapitułę stanowi Konwent Seniorów Rady Miasta.

Wnioski o nadanie wyróżnień honorowych miasta Torunia, w tym wnioski o przyznanie honorowego obywatelstwa, mogą składać do Kapituły kluby radnych, prezydent Torunia lub organizacje i instytucje zgodnie z właściwym dla nich zakresem działalności.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia potwierdzone zostaje:

  • medalem, na którego awersie umieszczono Herb Miasta Torunia, rysunek salamandry (w płomieniach), dewizę "Durabo" (tzn. "Przetrwam") i napis w otoku "Honorowy Obywatel Miasta Torunia", a na rewersie umieszcza się wizerunek osoby uhonorowanej, imię i nazwisko, datę i numer medalu.;
  • dyplomem z wyszczególnieniem zasług;
  • numerowaną odznaką;
  • umieszczeniem portretu osoby uhonorowanej w Galerii Honorowych Obywateli Miasta Torunia w siedzibie Rady;
  • wpisem do Księgi Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

Medal i odznaka wykonane są ze srebra.

Honorowy Obywatel Miasta Torunia nabywa prawo udziału w sesjach Rady Miasta z głosem doradczym. Ma również prawo do bezpłatnego wstępu na imprezy okolicznościowe, kulturalne itp. organizowane przez organy gminy, jej jednostki i instytucje miejskie. We wszystkich jednostkach podległych Urzędowi Miasta jest poza tym załatwiany poza kolejnością.

Nadanie honorowego obywatelstwa następuje z zasady na uroczystym posiedzeniu Rady Miasta w obecności osoby uhonorowanej lub jej przedstawiciela. Wniosek o uhonorowanie przedstawia i wyróżnienie przekazuje Przewodniczący, w jego zastępstwie Wiceprzewodniczący Rady Miasta lub najstarszy wiekiem radny. Osoby uhonorowane tytułem Honorowego Obywatela Miasta Torunia mają prawo udziału w posiedzeniach Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

Duplikaty Medali Honorowych Obywateli Miasta Torunia, kopie aktów nadania wyróżnień honorowych oraz wzory wyróżnień przechowuje się w siedzibie Rady Miasta lub w formie depozytu w muzeum będącym jednostką organizacyjną Gminy Miasta Toruń.

Rada Miasta może podjąć decyzję o pozbawieniu wyróżnienia honorowego na wniosek Kapituły w razie stwierdzenia, że nadanie wyróżnienia honorowego nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd albo wyróżniony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się wyróżnienia niegodny.


>>> Przejdź do wykazu Honorowych Obywateli Miasta Torunia