Pamięci płk. Witolda Pileckiego

Rondo łączące ulicę Łódzką z nowym mostem drogowym gen. Elżbiety Zawackiej otrzymało patrona. Został nim płk. Witold Pilecki.

Uroczyste nadanie imienia miało miejsce 12 maja 2018 roku u zbiegu ulic Łódzkiej i Trasy Wschodniej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, jego zastępcy Zbigniewa Fiderewicza, przedstawicieli Rady Miasta, w tym wiceprzewodniczącego Michała Jakubaszka i Karola Marii Wojtasika. Podczas uroczystości odczytany został list przesłany przez będzie wiceminister Magdalenę Gawin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: – Pułkownik Witold Pilecki był przykładem patriotyzmu i bohaterstwa najwyższej próby. Doświadczenie dwóch okrutnych totalitaryzmów XX wieku uczyniło go ważnym świadkiem historii Europy i świata. Jest także symbolem umiłowania wolności i solidarności z prześladowanymi – uniwersalnych wartości wspólnych wszystkich ludziom.

Wniosek sprawie nadania temu rondu imienia płk. Witolda Pileckiego złożyła dawna radna miasta Torunia Maria Skrzypek. Propozycja uzyskała pozytywną opinię Towarzystwa Miłośników Torunia oraz Rady Okręgu nr 3 Rudak. Uchwała w tej sprawie została przyjęta podczas 43. sesji Rady Miasta, która odbyła się 23 listopada 2017 roku.
    
- Poprzez nadanie temu rondu oficjalnej nazwy sprawiamy, że pułkownik Witold Pilecki zyskuje wyjątkowe miejsce w topografii Torunia. Równie ważne jest i to, że tym uroczystym aktem potwierdzamy toruńską cześć wobec życia i męczeńskiej śmierci pułkownika. Niedaleko stąd do mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Całkiem blisko też do ul. gen. Władysława Andersa na Stawkach czy ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego na Rudaku. Tak więc rondo noszące od dziś imię pułkownika Pileckiego wpisujemy w spójny krajobraz miejski Torunia. Jego logikę wyznaczają takie postawy, jak żołnierska wierność aż po grób, ludzka odwaga oraz miłość do wolnej Polski powiedział podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Kolejnym punktem tego dnia upamiętniającego płk. Witolda Pileckiego była msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Śmigla w kościele garnizonowym przy pl. Św. Katarzyny. Po nabożeństwie z kościoła wyruszył przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych w alei Solidarności. To już ósma edycja Marszu Pułkownika Pileckiego. W tym roku odbył się on pod hasłem „Miłość do bliźniego”.

W programie uroczystości odbywających się pod pomnikiem z udziałem władz miasta, przedstawicieli duchowieństwa i wojska znalazły się apel poległych, salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatowych. – Dziś jest dzień pamięci o tych, którzy swoje zdrowie i życie oddali za ojczyznę. Robili to niezależnie w jakich warunkach przyszło im walczyć i służyć ojczyźnie. Ten toruński marsz Pułkownika Pileckiego wyraża uznanie dla ofiar i wartości, którym te ofiary były wierne - przypomniał prezydent Michał Zaleski.

– Pułkownik Pilecki walczył dla ojczyzny. Ale walka dla ojczyzny jest walką dla bliźnich. To przejaw miłości do człowieka, tak wielkiej, że prowadzącej aż do poświęcenia życia dla drugiego człowieka wyjaśnił prof. Wojciech Polak podczas uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. – Dziś ta miłość objawia się także jako protest przeciwko złu, jakiego wciąż jest wiele na świecie. Handel ludźmi jest jednym z przejawów tego zła, to zjawisko, które wciąż istnieje na świecie – powiedział profesor, przybliżając jednocześnie temat konferencji, która odbywa się również 12 maja 2018 roku w Ratuszu Staromiejskim. W tej konferencji poświęconej walce o godność człowieka w XX i XXI w. udział bierze m.in. o. Jean de Dieu, misjonarz i ofiara handlu ludźmi, obecnie zaangażowany w pomoc osobom poszkodowanym w tym procederze. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polska Tożsamość.

Fot. Adam Zakrzewski