Po kongresie nauczycieli
19 maja 2018 roku w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu przy Placu Św. Katarzyny 8, odbył się IV Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Zgodnie z tradycją, wydarzenie rozpoczęło się występami dzieci z toruńskich przedszkoli.
„Matematyka to muzyka – programowanie to komponowanie” to hasło przewodnie kongresu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Partnerem spotkania był Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli i szkół podstawowych z placówek toruńskich, a także spoza regionu, dyrektorzy i przedstawiciele Kujawsko–Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i we Włocławku, studenci z Wydziału Pedagogicznego UMK w Toruniu oraz przedstawiciele Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Obecni byli także Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT, prof. Agnieszka Dołęga - Prodziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Krystyna Żuchelkowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Elżbieta Wieczór i dr Patrycja Brudzińska z Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zgodnie z tradycją, kongres rozpoczął się występami dzieci. W tym roku swoje talenty zaprezentowało Przedszkole Miejskie Nr 4 oraz nr 5 w Toruniu. Wykład inauguracyjny „Rozwój logicznego myślenia matematycznego u przedszkolaków” wygłosił Michał Lisicki. Swoje innowacyjne działa przedstawiły również przedszkola:
- Przedszkole Miejskie Nr 12 im. Władysława Szafera w Toruniu – „Muzycznie, matematycznie i kolorowo - zabawy matematyczne z wykorzystaniem bum bum rurek",
- Przedszkole Miejskie Nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu „Jak bawić się matematyką?”,
- Przedszkole Niepubliczne Krasnal „Zabawy muzyczne” (kodowanie, rytm, orientacja w schemacie ciała),
- Przedszkole Miejskie Nr 15 im. Czesława Janczarskiego w Toruniu „Kodowanie na dywanie”,
- Przedszkole Miejskie Nr 4 w Toruniu „Wiatrak Matematyczny”,
- Przedszkole Miejskie Nr 6 im. Wandy Chotomskiej w Toruniu „Zabawy matematyczno – muzyczne w oparciu o pedagogikę F. Froebla”,
- Przedszkole Miejskie Nr 13 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu „Kodowanie ważna sprawa, a w przedszkolu to zabawa”.
Swoje pomysły przedstawili także nauczyciele. Stoiska kongresowe przygotowały toruńskie Przedszkola Miejskie (Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 8, Nr 9, Nr 12), Przedszkole Niepubliczne Bim-Bam-Bino i Pod Muchomorkiem oraz placówki spoza Torunia (Mała Nieszawka, Osiek nad Wisłą). Zaprezentowali się również studenci z Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu.
Kongres to inicjatywa, która zrodziła się w odpowiedzi na potrzeby aktywnego środowiska nauczycieli przedszkoli, zainteresowanych kwestią skutecznego wychowania i edukacji. Biorą w nim udział pedagodzy z toruńskich przedszkoli i szkół podstawowych, żłobków oraz placówek spoza naszego regionu.
Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość” w Toruniu, organizator wydarzenia, swoją działalność rozpoczęło we wrześniu 2002 roku. „Inicjatywa i Twórczość” skupia w swoich szeregach nauczycieli i sympatyków wychowania przedszkolnego oraz dyrektorów przedszkoli. Do głównych zadań stowarzyszenia należą m.in. inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć mających na celu zapewnienie równych szans edukacyjnych dzieciom z różnych środowisk, nawiązywanie kontaktów między placówkami wychowania przedszkolnego, tworzenie warunków służących podnoszeniu jakości pracy placówek wychowania przedszkolnego oraz wspieranie nowych rozwiązań organizacyjnych i programowych przedszkoli.
Honorowy patronat nad kongresem objęli Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Torunia.