Toruń i Obrowo połączone wodociągiem
Inwestycja za 11 milionów złotych pozwoli Toruńskim Wodociągom dostarczać wodę i odbierać ścieki z Gminy Obrowo.
Do realizacji inwestycji przystąpiono na podstawie porozumienia zawartego 1 grudnia 2015 roku z władzami Gminy Obrowo. Zaplanowano instalacje wod-kan w dwóch kierunkach: pierwszy z Torunia (od strony Stacji Uzdatniania Drwęca Jedwabno) w stronę Brzozówki i Głogowa. Drugi kierunek: od Kaszczorka do Osieka.
30 czerwca 2017 roku podpisano z Obrowem umowy na dostawę wody i odbiór ścieków. Wykonawcą obu kierunków w ramach dwóch oddzielnych przetargów została firma Skanska, która do Brzozówki wykonała 5 kilometrów wodociągu, a do Głogowa 10 kilometrów kanalizacji tłocznej z trzema przepompowniami, w tym jedną główną w Głogowie. Umowę z wykonawcą na ten etap podpisano 31 lipca 2017 roku. - Dziękuję za szansę uczestniczenia w unowocześnianiu Gminy Obrowo. Działania te są podejmowane w głównym celu - dla zadowolenia i lepszej jakości życia mieszkańców gminy. W Toruniu bardzo ważne jest dla nas dobre sąsiedztwo i jego realne przykłady. Zależy nam na tworzeniu rozwiązań, które będą efektywne dla wszystkich: producentów, odbiorców i użytkowników. Przedsięwzięcie takie ma również swoje ekonomiczne uzasadnienie - koszty stałe Toruńskich Wodociągów rozkładają się lepiej dzięki takim inwestycjom - zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski podczas spotkania podsumowującego inwestycję, które odbyło się 13 sierpnia 2018 r. w Obrowie. - Przed nami kolejne sąsiedzkie wyzwania: dotyczące DK nr 10 oraz drogi kolejowej nr 27. To olbrzymie wyzwania, które staramy się realizować krok po kroku. Są one niemożliwe do zrealizowania jedynie lokalnie - muszą być zrealizowane ze wsparciem na szczeblu krajowym. Wszystko po to, aby warunki podróżowania zarówno dla mieszkańców Torunia jak i gminy Obrowo poprawiały się - dodał.
Koszt pierwszego etapu inwestycji wodociągowej to 6 mln złotych. Pieniądze pochodziły głównie z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Drugi, właśnie realizowany etap ma zostać zakończony we wrześniu br. i obejmuje budowę prawie 9 kilometrów wodociągu oraz ponad 13 kilometrów kanalizacji. Łączny koszt drugiego etapu to 5 mln złotych. Środki pochodzą także przede wszystkim z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Umowę z wykonawcą na II etap podpisano 10 listopada 2017 roku.
Zgodnie z podpisanymi umowami Gmina Obrowo zobowiązała się do odbioru dobowo około 1000 metrów sześciennych wody i dostarczania tyle samo ścieków. - Jako gmina zyskaliśmy bardzo dużo. Budowa magistrali wodociągowej i kanalizacyjnej przez Toruńskie Wodociągi pomoże rozwiązać problemy, które mogłyby się pojawić w przyszłości, takie jak brak wody czy niskie ciśnienie wody. Jeśli chodzi o ścieki i budowę kolektora ściekowego, gmina zaoszczędziła środki - nie musimy bowiem modernizować ani rozbudowywać oczyszczalni w Dobrzejewicach czy też rozbudowywać oczyszczalni w Osieku - wyjaśnił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.
W zakresie dostaw hurtowych Toruńskie Wodociągi obłsugują również m.in. Lubicz, Łubiankę, Wielką Nieszawkę, Złąwieś Wielką, Łysomice, Ciechocinek, gminę i miasto Chełmża i miasto Inowrocław. Ponadto spółka jest dostawcą detalicznym dla firm z podstrefy w Ostaszewie, należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Fot. Małgorzata Litwin