Ruszają roboty na basenie

Z basenu przy ul. Bażyńskich skorzystamy znów za dwa lata – w dniu 14 września 2018 roku podpisana została umowa z wykonawcą zadania, czyli firmą Erbud SA.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego jako najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez firmę Erbud SA. To ona zrealizuje projekt autorstwa szczecińskiej firmy MD Polska. Wartość zadania wynosi blisko 42 mln zł netto, a za jego realizację odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Podpisanie miało miejsce przy budynku pływalni przy ul. Bażyńskich. To ostatnie chwile, kiedy można zobaczyć jej dotychczasowy wygląd. Jak zapowiada wykonawca, już w najbliższy poniedziałek, 17 września 2018 roku, ruszają prace – w pierwszej kolejności wyburzeniowe.

- Ten obiekt musiał zostać poddany przebudowie i modernizacji. Ekspertyzy techniczne na to wskazywały. Nie było szansy, żeby remontami i naprawami sobie dalej poradzić i  utrzymać go w użytkowaniu, nie dokonując gruntownej przebudowy. Ten etap teraz właśnie następujewyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Ze strony Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji prowadzącego zadanie w imieniu Gminy Miasta Toruń, umowę podpisali Aleksander Dybiński - dyrektor MOSiR-u i Iwona Wiercińska, główna księgowa, ze strony firmy Erbud SA - Piotr Augustyniak, dyrektor oddziału firmy i Dariusz Małkiewicz - zastępca dyrektora oddziału.

Nazwa zadania brzmi „Modernizacja i rozbudowa budynku basenu przy ul. Bażyńskich 9/17 w Toruniu wraz z zagospodarowaniem terenów wokół basenu na cele rekreacyjne”. W rzeczywistości w miejscu dotychczasowego basenu pojawi się całkowicie nowy obiekt – z poprzedniego pozostanie jedynie niecka basenowa, jednak i ona zostanie poddana właściwej modernizacji, zostanie pokryta odpowiednimi nowoczesnymi materiałami. W planach jest także zachowanie charakterystycznej mozaiki znajdującej na ścianach wewnętrznych pływalni, która także miałaby zdobić nowe wnętrze.

- W tym roku chcemy obiekt rozebrać, zaczynamy też prace konstrukcyjne, które będą kontynuowane w roku następnym. Dalej w roku 2019 zamierzamy już zacząć zamykanie obiektu ścianami i pokryciem dachowym oraz część robót wykończeniowych. Cała technika basenowa będzie wykonana w roku 2020, w którym też do końca lipca roboty zostaną zakończone – przedstawił harmonogram prac Piotr Augustyniak, dyrektor oddziału firmy. Rozruch technologiczny, szkolenie i uruchomienie basenu przewidywane są do 31 sierpnia 2020 roku.

Nowa pływalnia będzie trzykondygnacyjnym obiektem o powierzchni użytkowej ponad 5 tys. m2. Powstanie zgodnie ze zwycięskim projektem firmy MD Polska. -  Jedyna zmiana, jaka została w projekcie wprowadzona, dotyczy poziomu basenów - ze względu na uwarunkowania geologiczne wszystkie powstaną na tej samej kondygnacjipoinformował Aleksander Dybiński, dyrektor MOSiR-u.

Wizualizacja

Na parterze znajdą się kawiarnia, kompleks pięciu saun oraz dwie salki do squash. Pierwsze piętro przeznaczone jest na strefę basenową z szatniami. Zachowana dawna niecka zostanie pogłębiona do 3,95 m i będzie to basen sportowy. Obok znajda się dwa baseny rekreacyjne i rwąca rzeka. Jeden z tych mniejszych basenów zostanie wyposażony w ruchome dno, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany do różnych celów, np. do nauki pływania, kąpieli dla najmłodszych, zajęć rehabilitacyjnych i… tańca w wodzie. W tej strefie znajdą się także dwie zjeżdżalnie. Z tego poziomu będzie także wyjście do basenu zewnętrznego. Na ostatniej kondygnacji znajdą się dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Zadanie obejmuje także zagospodarowanie terenu wokół pływalni. Znajdzie się tam także wiele atrakcji, jak np. tor dla rolkarzy, siłownia zewnętrzna, górki dla saneczkarzy, plac zabaw dla małych i starszych dzieci, tereny zieleni z ławeczkami, wybieg dla psów itp. Szczególną atrakcją będzie wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami.

Projekt uwzględnia także symboliczne przecięcie bryły budynku śladem przepływającej tu dawniej niewielkiej strugi. Podkreślić należy, że obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

Fot. Lech Kamiński