Harmonica Bridge 2019
Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.
W piątek i sobotę 16-17 sierpnia pod pomnikiem Kopernika wczesnym popołudniem będzie można jak zawsze wysłuchać darmowych występów, a wieczorami odbędą się koncerty biletowane. W ramach festiwalu zaplanowano również konkurs dla młodych adeptów sztuki harmonijkowej oraz warsztaty.
Jako pierwszy pod pomnikiem Kopernika zaprezentuje się niemiecki duet Abi Wallenstein & Dieter Kropp. Pierwszy z muzyków to urodzony w Jerozolimie gitarzysta i wokalista, zwany ojcem hamburskiej sceny bluesowej, drugi zaś znany jest z niezwykle ekspresyjnej gry na harmonijce. W ich wykonaniu usłyszymy mieszankę bluesa i boogie woogie. Następnie na plenerowej scenie pojawi się amerykańska folkowa formacja Have Mercy.
W sobotę 17 sierpnia pod pomnikiem zagra włoskie bluesowe Marco Pandolfi Trio, a lider formacji poprowadzi też warsztaty harmonijkowe w Domu Muz. Muzycy tria działają na rynku już od ponad 20 lat i zjeździli wszystkie najważniejsze festiwale, zdobywając mnóstwo nagród. Zaraz po nich u stóp astronoma pojawi się znana torunianom niemiecka grupa Hootin' the Blues, łącząca gatunek zawarty w nazwie z jazzem, muzyką country, bluegrass i ragtime.
Wieczorne koncerty zainauguruje w piątek 16 sierpnia działające od czterech lat polskie folkowe trio Hot Tamales, stale poszerzające grono miłośników dzięki lirycznym, zapadającym w serce piosenkom. Przed nimi wystąpi legenda muzyki folk w Polsce, autor tekstów i wokalista Tomasz Szwed, który również znakomicie gra na harmonijce.
Sobotni wieczór 17 sierpnia spędzimy w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego, gdzie pojawi się Micke Bjorkloff z Finlandii, lider formacji Blue Strip. Muzycy grający bluesa z rockowym zacięciem mają na koncie sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Stali bywalcy Harmonica Bridge chętnie spotkają się ponownie ze znakomitym brytyjskim harmonijkarzem Stevem Bakerem, który przez lata wypracował oryginalny styl gry na tym instrumencie i stał się inspiracją dla wielu młodszych muzyków.
Jak zawsze na finał festiwalu przygotowano koncert będący dowodem na to, że harmonijka może mieć również zastosowanie w muzyce klasycznej. Tym razem udowodni to słoweński skrzypek, harmonijkarz i kompozytor Vladimir Hrovat.
Kliknij i powiększ plakat
Szczegóły dotyczące festiwalu na nowej stronie: www.harmonicabridge.art