Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya

Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu można oglądać wystawę "Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya".

Bohaterowie wystawy, sławne brytyjsko-holenderskie małżeństwo artystów, przyjechali do Torunia na odbywający się 9-16 listopada EnergaCamerimage Festival. W sobotę podczas gali otwarcia w CKK Jordanki Peter Greenaway odebrał Nagrodę Specjalną festiwalu za całokształt twórczości dla reżysera. Niedziela należała do Saskii Boddeke, reżyserki i artystki multimedialnej, która stworzyła koncepcję wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. O swoich założeniach opowiedziała podczas konferencji prasowej w CSW.

Wystawa składa się z trzech części, nawiązujących do idei i świata bliskiego artystce. Pierwsza to multimedialna instalacja, której zasadniczą część stanowi czerwona platforma i ogromny basen wypełniony wodą, wokół którego znajdują się instalacje, rzeźby, wideoklipy i prace malarskie artystów. Całość jest interpretacją motywu czterech jeźdźców Apokalipsy - artystyczną diagnozą współczesności, poetycką, metaforyczną opowieścią o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

W drugiej części atmosfera diametralnie się zmienia. Zwiedzający wchodzą do "Atelier Greenawaya" – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, w której artysta pracuje otoczony swoimi obrazami, przedmiotami i atrybutami malarskimi. Przez trzy dni Greenaway będzie osobiście tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Jego praca zostanie sfilmowana, a zapis ten będzie później wyświetlany na stole, na którym kreował swoje dzieła w Toruniu.

Ostatnim elementem ekspozycji jest "Nieme kino" – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach i w domowej atmosferze publiczność może obejrzeć film dokumentalny „Alfabet Greenawaya”, opowiadający o córce pary Pip i relacjach łączących ją z ojcem artystą.

- Obecność w Toruniu wybitnego reżysera i malarza Petera Greenewaya i jego żony Saskii Boddeke, również znakomitej reżyserki i artystki multimedialnej, twórczyni tej niezwykłej wystawy, to wielki zaszczyt dla naszego miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ze smutkiem dowiedziałem się jednak, że ekspozycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej jest dziełem unikatowym, które w takiej formie może być zaprezentowane tylko raz. Dlatego zachęcam Państwa: zaproście swoich krewnych, przyjaciół i znajomych do Torunia, do obejrzenia tej ciekawej, wyjątkowej wystawy.

Wystawa potrwa do 1 marca 2020 r. Łącznie w Toruniu pokazanych jest ponad 120 prac i instalacji multimedialnych Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Ekspozycji towarzyszy przegląd 11 filmów Greenawaya i innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem.

Fot. Wojtek Szabelski