Dzień Pacjenta w Śpiączce
Jutro, 18 kwietnia 2020 r., obchodzony jest Dzień Pacjenta w Śpiączce. Jedną z ważniejszych placówek w Polsce zajmujących się opieką nad takimi pacjentami jest toruński Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji Światło.
Celem obchodów Dnia Pacjenta w Śpiączce jest zwrócenie uwagi na sytuację pacjentów i zrozumienie ich problemów, a w przyszłości stworzenie systemu opieki mającego na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko okaże się to możliwe.
Fundacja Światło od 16 lat prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla 46 „Śpiochów” (jak sympatycznie nazywa swoich podopiecznych). Jest to jeden z nielicznych ośrodków kraju, gdzie opiekę i rehabilitację znajdują dorośli pacjenci w śpiączce. To wyjątkowe miejsce, w którym sztab specjalistów pracuje w celu podniesienia jakości życia chorych i robi wszystko, żeby przywracać ich do lepszego zdrowia, a – o ile to możliwe - do wybudzenia. W ZOL-u Fundacji Światło wybudzono ze śpiączki już 74 osoby! Taka liczba powrotów z „krainy snu” jest nie tylko znakomitym wynikiem w Polsce, ale w skali całej Europy.
Problem śpiączki dotyka nie tylko samego pacjenta, ale całej jego rodziny, stąd w działaniach fundacji istotny jest program „Kaganek dla dzieci osieroconych” i projekt „Centrum Wsparcia Rodzin Śpiochów”. Obie inicjatywy mają na celu wszechstronne wsparcie rodziny pacjenta.
Fundacja Światło przez cały okres swojego istnienia lobbuje na rzecz „Śpiochów”, chcąc pokazać, że jest życie w śpiączce i tego życia nie należy marginalizować. Obecny czas jest dla podopiecznych i ich rodzin szczególnie trudny.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym nie możemy uczcić jutrzejszego dnia tak, jak byśmy chcieli, nie ma też przy naszych pacjentach ich najbliższych, którzy są dla nich najważniejsi. Dlatego postanowiliśmy do wszystkich rodzin naszych podopiecznych wysłać sms ze zdjęciem ich bliskiego i treścią „Jutro jest moje święto. Idziemy inaczej przez życie, ale kocham Was i nie zapominajcie o mnie” – pisze Katarzyna Gucajtis, Koordynator Programowy Fundacji Światło.
Rodzinom pacjentów oraz pracownikom ZOL-u życzymy zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie oraz wielu łez radości z kolejnych wybudzeń pacjentów. Osobom, które przeszły przez to doświadczenie życzymy szybkiego powrotu do formy, co najmniej tak dobrej, jak przed śpiączką.