Dyrektor muzeum kończy pracę

Po blisko 14 latach na stanowisku dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu pracę zakończył dr Marek Rubnikowicz. W czasie, gdy zarządzał placówką, została ona rozbudowana i przeszła szereg modernizacji.

Uroczyste pożegnanie dyrektora Rubnikowicza odbyło się w południe 28 sierpnia 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim. Obowiązki dotychczasowego szefa przejmuje na najbliższy rok wicedyrektor placówki ds. naukowych Aleksandra Mierzejewska. W związku z zakończeniem pełnienia funkcji, prezydent Torunia skierował do dra Marka Rubnikowicza okolicznościowy list.

Dokładnie przez 13 lat, 7 miesięcy i 28 dni (2007-2020) zapewniał Pan właściwe warunki działalności najważniejszej instytucji muzealnej naszego miasta, wzmacniając jej wizerunek i dbając o jej rozwój. (…) Każdy z etapów tej życiowej aktywności odbieram jako Pański istotny wkład w potencjał kulturowy naszego miasta i kraju, czego serdecznie gratuluję i za co bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że duma z dobrze wykonanego zadania i spełnienia autorskich zamierzeń zawsze będzie określać Pańskie kolejne życiowe wyzwania – pisze w liście prezydent Michał Zaleski.

Dr Marek Rubnikowicz objął stanowisko dyrektora 1 stycznia 2007 roku. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Marek Rubnikowicz w 2018 roku za zasługi na rzecz kultury otrzymał Złoty Medal „Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wciąż pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całokształt dokonań na stanowisku dyrektora muzeum doceniła także kapituła konkursu Dziedzictwo Wieków, przyznając Markowi Rubnikowiczowi Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Hereditas Saeculorum" za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.

W liście pożegnalnym do pracowników Muzeum Okręgowego dyrektor Marek Rubnkowicz podkreślił, że zapoczątkowany przez niego proces zmian w placówce znajduje się na półmetku i wyraził nadzieję, że jego następcy będą ten proces kontynuować, by doprowadzić do nadania muzeum statusu instytucji narodowej.

Nowoczesna instytucja muzealna poza wizją musi także dysponować własnym zapleczem naukowo-badawczym, dokumentacyjnym oraz nowoczesną infrastrukturą magazynową. Nade wszystko musi mieć możliwość maksymalnie pełnego dostępu do krajowego systemu szkoleń, informacji i aparatu zarządzającego muzealnictwem w kraju. Tylko w oparciu o wielopłaszczyznowe działania ponadregionalne, czerpiące wiedzę z czołowych instytucji krajowych i nieskrępowany z nimi kontakt będziemy mogli mówić o muzeum nowoczesnym, zasługującym na miano instytucji krajowej – pisze dr Marek Rubnikowicz.

Ustępujący dyrektor ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii uzyskał w 1991 na tej samej uczelni. Temat jego rozprawy doktorskiej: „Późnośrednowieczne i nowożytne hutnictwo szkła na Pomorzu Gdańskim. (W świetle źródeł archeologicznych)”. Promotorem pracy był Jerzy Olczak. Od 1979 pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1993 zajmował stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu. W 1999 powołany został na stanowisko zastępcy Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ). Po aresztowaniu jesienią 2001 Aleksandra Brody – wówczas GKZ – faktycznie przejął jego obowiązki, pełniąc je do czasu mianowania wiosną 2002 generalnym konserwatorem zabytków Aleksandry Jakubowskiej. Od 4 lipca 2002 pełnił funkcję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Toruniu. 1 stycznia 2007 objął stanowisko Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Od 2012 jest członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz Raport z działalności Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020

Fot. Krzysztof Deczyński/Muzeum Okręgowe