Toruń czytał „Balladynę”

Dramat Juliusza Słowackiego "Balladyna" zabrzmiał 5 września na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego podczas Narodowego Czytania 2020 r.

Jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu można było posłuchać w samo południe we wspaniałej interpretacji aktorów teatru "Baj Pomorski" oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który wcielił się w rolę Pustelnika, króla Popiela III. Wraz z nim wystąpili: Agnieszka Niezgoda, Grażyna Rutkowska-Kusa, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, Andrzej Korkuz, Krzysztof Parda, Jacek Pietruski i Mariusz Wójtowicz. Tekst opracował i wyreżyserował Zbigniew Lisowski.

Zarówno lektorzy, jak i słuchacze wykazali się ogromną determinacją w realizacji swojego zadania, ponieważ prawie całe plenerowe Narodowe Czytanie odbyło się przy ulewnym deszczu, który przestał padać dopiero w ostatnich minutach lektury. W ten sposób aura dopasowała się do mrocznej akcji utworu z 1834 roku, opowiadającego o córce wdowy pięknej Balladynie, która zabiła swoją siostrę Alinę i skradła jej dzbanek zebranych malin, by wygrać rywalizację o rękę księcia Kirkora. W końcówce dramatu sprawiedliwości stało się jednak zadość i zabójczyni legła rażona piorunem

- Warto organizować takie akcje, aby pokazać piękno literatury polskiej. Jest w niej wiele ciekawych, interesujących wątków - jest historia, jest współczesność, jest to, co dla nas w życiu ważne, jesteśmy pokazani my: jacy byliśmy kiedyś i jacy jesteśmy dzisiajmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.To piękno literatury polskiej nie powinno ujść naszej uwadze i dlatego jest Narodowe Czytanie, które trafia do słuchaczy w wyjątkowej formie i często w szczególnych warunkach,  jak dzisiaj, gdy na dziedzińcu ratusza  Staromiejskiego aktorzy i aktorki Baja Pomorskiego czytali w strugach deszczu „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Kontynuuje ją również urzędujący Prezydent Andrzej Duda: Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent Duda w liście zachęcającym do współtworzenia tegorocznej akcji.

Do tej pory, podczas kolejnych edycji Narodowego Czytania, Polacy czytali wspólnie: "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis?" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz wybór nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

"Balladyna" została napisana przez Juliusza Słowackiego w grudniu 1834 roku, ale wydana dopiero pięć lat później w Paryżu. Powstała na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo i rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Fot. Sławomir Kowalski