Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia informuje o możliwości rejestracji osób bezrobotnych, uzyskania zasiłku oraz pomocy w ramach usług i instrumentów rynku pracy.
Rejestracja
Dokumenty w sprawie rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia można złożyć:
- na portalu Praca.gov.pl – kliknij tutaj aby przejść do strony.
- osobiście, po wcześniejszym zapisaniu na wizytę – przejdź strony zapisów klikając tutaj.
- samodzielnie na stanowisku w urzędzie (można skorzystać z pomocy pracownika PUP)
Przed wizytą w urzędzie sprawdź, jakie dokumenty są niezbędnie do rejestracji – kliknij tutaj, aby przejść do informacji o dokumentach.
Informację na temat rejestracji w urzędzie pracy można uzyskać pod numerem telefonu:
56 65 80 232, 56 65 80 227.
Zasiłek dla bezrobotnych
Dla mieszkańców Torunia podstawowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wynosi 180 dni, z wyjątkiem tych, którym przysługuje prawo do 365 dni zasiłku. Są to osoby:
- powyżej 50 roku życia, które posiadają jednocześnie co najmniej 20-letni staż pracy,
- które mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku,
- samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.
Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy. Przejdź do strony Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, gdzie znajdziesz szczegółowe stawki, kwoty i wskaźniki zasiłku, stypendiów, dodatków oraz świadczeń.
I USŁUGI RYNKU PRACY
Osoba poszukująca zatrudnienia w Toruniu może liczyć na pomoc od Urzędu Pracy w postaci:
1) pośrednictwa pracy - pomoc w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia poprzez przekazywanie informacji o ofertach pracy (dostępnych w siedzibie Urzędu, ale także na stronie www.oferty.praca.gov.pl) oraz kierowanie osób zainteresowanych zatrudnieniem do pracodawców na rozmowę kwalifikacyjną ze skierowaniem na daną ofertę pracy;
2) poradnictwa zawodowego:
- konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym) – pomoc m.in. w planowaniu rozwoju zawodowego, sporządzeniu aplikacji zawodowych (cv, listu motywacyjnego), wybór form pomocy, którą urząd mógłby zaproponować, aby przyczynić się do ponownego wejścia na rynek pracy (w zależności od dostępnych środków finansowych), pomoc w określeniu swoich kompetencji i zainteresowań;
- grupowe zajęcia online (metody poszukiwania pracy, sporządzanie aplikacji zawodowych, rozmowa kwalifikacyjna, elastyczne formy zatrudnienia)
3) szkolenia zawodowego – pod dane potrzeby klienta (dot. zmiany zawodu, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych), na przebranżowienie się (po rozmowie z doradcą zawodowym).
Informację na temat w/w usług rynku pracy można uzyskać pod numerami telefonów: 56 65 80 205, 56 65 80 217, 56 65 80 219, 56 65 80 235,
II INSTRUMENTY RYNKU PRACY
Ponadto Urząd Pracy realizuje zadania w ramach instrumentów rynku pracy – aktualnie pomoc uzyskać można poprzez założenie wniosków o szkolenia i bony na zasiedlenie.
*Bon na zasiedlenie – forma wsparcia dla bezrobotnych. Jest przyznawany w związku z podjęciem pracy lub działalności gospodarczej poza miejscem swojego zamieszkania.
W ramach instrumentów rynku pracy planowane w przyszłym roku są m.in. wymienione poniżej formy pomocy dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy w tym dla osób z niepełnosprawnością lub instrumenty wspierające przedsiębiorców w zatrudnieniu tych osób:
- dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- prace interwencyjne,
- staże,
- refundacje wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy,
- bony na zasiedlenie (dla osób do 30 roku życia),
- szkolenia,
- finansowanie kosztów egzaminów lub uzyskania licencji,
- studia podyplomowe.
Informacje szczegółowe dot. instrumentów rynku pracy dostępne będą w 2021 r. na stronie internetowej PUP oraz bezpośrednio u doradców klienta.
Informację na temat instrumentów rynku pracy można także uzyskać pod numerami telefonów:
- szkolenia, studia podyplomowe, finansowanie kosztów egzaminów lub uzyskania licencji: 56 65 80 223,
- staże, prace interwencyjne: 56 65 80 234,
- dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej: 56 65 80 252,
- wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy: 56 65 80 231,
- bony na zasiedlenie: 56 65 80 208.
Fot. Lech Kamiński