Wybrano Europejskie Drzewo Roku
Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020 zdobył tysiącletni dąb ostrolistny Lecina z małego miasteczka Alto Aragón w Hiszpanii.
Srebrny medal platan Curinga z Włoch a brązowy– starożytny platan z Rosji. Polska lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 znalazła się na 5. miejscu. Organizatorem konkursu był Environmental Partnership Association. W tegorocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Plebiscyt trwał przez cały luty i osiągnął rekordową liczbę 604 544 głosów oddanych przez internatów.
Zwycięski tysiącletni dąb ostrolistny Lecina rośnie w małym miasteczku Alto Aragón w hiszpańskiej Aragonii, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. Nazywany jest przez lokalną społeczność drzewem czarownic. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkiwały pobliskie góry Guara, gdzie tańczyły i świętowały wokół dębu. Nadal mieszkańcy wybierają go na patrona swoich uroczystości.
Platan Curinga z Kalabrii we Włoszech rośnie w bardzo niezwykłym miejscu, z widokiem na Morze Tyrreńskie, zwieszony nad niewielkim strumieniem
Trzecie miejsce na podium może świętować Federacja Rosyjska. Nominowany przez nich do konkursu 284-letni platan wschodni z Dagestanu przywołuje w pamięci tajemnice i legendy Starożytnego Wschodu. Od lat zdobi teren meczetu Juma w Derbent.
Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020, organizowanego przez Klub Gaja, uzyskała blisko 35,5 tysiąca głosów internautów, zdobywając ostatecznie 5. miejsce w europejskim konkursie.
Od 150 lat lipa rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól, szeroko rozkładając konary i zacieniając blisko 400 m2 powierzchni. Stała się dobrodziejką dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć w Portalu Komunalnym - kliknij tutaj, aby przejść do strony.
Opracowanie: Halina Pomianowska