Zadbajmy o bukszpany
Ćma bukszpanowa pojawiła się na krzakach bukszpanu w Toruniu. Jak chronić rośliny przed ich szkodliwym działaniem?
Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pochodzi ze wschodnich krańców Azji. W naszym kraju pojawił się zaledwie kilka lat temu i od razu przyniósł znaczne szkody. W Toruniu 2020 roku już był widziany na krzakach, dzięki podjętym szybko działaniom udało się wyhamować jego obecność.
Największe zagrożenie dla bukszpanów stanowią zielone gąsienice, które początkowo wygryzają tylko miękisz liści, a z czasem obgryzają je całkowicie. Szkodnikom towarzyszy charakterystyczna przędza przypominająca pajęczynę oraz liczne grudki odchodów. Niechronione rośliny z czasem całkowicie zasychają i zamierają.
Wielu miłośników bukszpanów obawia się ataku ćmy bukszpanowej. W walce ze szkodnikiem sprawdza się zastosowanie pułapki feromonowej, która pozwala na czas go wychwycić. Dzięki temu wiadomo, kiedy należy rozpocząć intensywne działania mające na celu wyeliminowanie szkodnika. Pułapki umieszcza się kilka metrów od bukszpanów. Ich zapach wabi i odławia samce, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia i złożenia jaj przez samice owada. Działają one podobnie jak lep na muchy, więc można na bieżąco sprawdzać ich skuteczność. Polecanym sposobem jest też zastosowanie środka biologicznego.
Jeśli zastanawiasz się, co atakuje bukszpan, który z każdym dniem wygląda coraz gorzej i traci swój piękny zielony kolor, koniecznie sprawdź, czy nie zalęgła się w nim ćma bukszpanowa. Jak rozpoznać, że to właśnie ona zaatakowała krzew? Istnieje kilka charakterystycznych objawów:
• Lepka przędza pomiędzy liśćmi – charakterystyczną pozostałością po żerowaniu ćmy bukszpanowej jest tzw. przędza, czyli gęsta i lepka pajęczyna na liściach rośliny.
• Obgryzione brzegi liści – gąsienice ćmy bukszpanowej masowo podgryzają brzegi liści. Jeśli nie zostaną powstrzymane, bez większych problemów zjedzą niemal całą roślinę.
• Usychające pędy – w wyniku żerowania ćmy bukszpanowej krzew zaczyna usychać, dlatego niektóre pędy brązowieją i obumierają.
Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej, czyli motyle, mają białe lub brązowe zabarwienie, osiągają zwykle około 4 cm długości i są zupełnie nieszkodliwe. Problemem są jednak larwy, które wylęgają się z jaj złożonych na spodniej części liści, bo to właśnie one doprowadzają do niemal całkowitego wyniszczenia krzewu. Jeśli więc zauważysz na swoim bukszpanie gąsienice o jasnozielonym zabarwieniu, konieczna jest natychmiastowa reakcja oraz odpowiednia profilaktyka, czyli częste oglądanie i kontrolowanie rośliny.
Fot. Małgorzata Litwin