Linde – wybitny torunianin
Z okazji 250. rocznicą urodzin Samuela Bogumiła Lindego (1771-1847), wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje 23 września 2021 r. okolicznościową wystawę, a dzień później sesję naukową.
Otwarcie wystawy okolicznościowej „Samuel Bogumił Linde – wybitny torunianin” odbędzie się w czwartek, 23 września o godz. 14.00 w holu głównym Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, rękopisy, książki i pamiątki związane z życiem i dziełem wybitnego torunianina pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, toruńskiego Muzeum Okręgowego, Archiwum Państwowego w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Pokażemy m.in. rzadko eksponowany portret Lindego ze zbiorów Książnicy, okazały „list dobrego urodzenia” dziadka Samuela od strony matki, korespondencję kierowaną do twórcy Słownika od znanych Polaków a także wiele innych ciekawych obiektów schowanych zwykle w zaciszu magazynów. Kuratorem wystawy jest dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wystawa będzie eksponowana w Książnicy do 8 października 2021 r.
W piątek, 24 września w godz. 11.00-15.00 w Ratuszu Staromiejskim pod tym samym tytułem odbędzie się sesja popularnonaukowa. Rozpocznie ją część oficjalna z udziałem władz miasta, w czasie której planowane jest wręczenie przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego medalu „Thorunium” zasłużonemu badaczowi i popularyzatorowi postaci Samuela Bogumiła Lindego, dr. Marianowi Ptaszykowi, emerytowanemu kustoszowi Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, autorowi wielu publikacji poświęconych twórcy Słownika języka polskiego.
W ramach wydarzenia odbędzie się również krótki recital fortepianowy Stanisława Oracza, utalentowanego ucznia szkoły muzycznej II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Wysłuchamy kompozycji napisanych przez zaprzyjaźnionego z Samuelem Bogumiłem Lindem Fryderyka Chopina, w tym utworu dedykowanego przez kompozytora żonie Lindego.
W programie merytorycznym sesji przewidziano następujące referaty:
- dr Marian Ptaszyk, Samuel Bogumił Linde – torunianin
- prof. Jerzy Dygdała, Toruń w czasach dzieciństwa i młodości Samuela Bogumiła Lindego
- prof. Krzysztof Mikulski, Dom i środowisko rodzinne Samuela Bogumiła Lindego
- prof. Bogusław Dybaś, Samuel Bogumił Linde w Lipsku i Wiedniu. U źródeł „Słownika języka polskiego"
- dr Patrycja Potoniec, „Dykcjonarz słów wszystkich” – „Słownik języka polskiego” Samuela Bogumiła Lindego jako leksykon totalny
- prof. Małgorzata Karpińska, Sukcesy i porażki. Warszawskie lata Samuela Bogumiła Lindego
- dr Katarzyna Tomkowiak, Toruńskie pamiątki po twórcy "Słownika języka polskiego"
Wystawę i sesję organizuje Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu, Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Oba działania są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń.