Obowiązkowa deratyzacja
W okresie od 1 do 31 października 2021 r. w Toruniu trwać będzie obowiązkowa deratyzacja. Za jej przeprowadzenie odpowiedzialni są właściciele, posiadacze lub zarządzający nieruchomością.
Deratyzacja jest zabiegiem, w wyniku którego usunięte zostają szczury i inne gryzonie oraz związane z nimi zagrożenia sanitarne. Jej głównym celem jest zapobieganie chorobom przenoszonym przez gryzonie. Deratyzacja jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, posiadaczach lub zarządzających nieruchomością.
Deratyzacje należy przeprowadzić m.in.:
- w budynkach mieszkalnych
- w placówkach oświatowych, ochrony zdrowia, handlowych i usługowych
- w zakładach pracy
- w węzłach cieplnych i energetycznych
- w sieci kanalizacyjnej
Deratyzację przeprowadza się dwukrotnie w ciągu roku:
wiosną: 1-30 kwietnia
jesienią: 1-31 października
UWAGA! Właściciele nieruchomości są obowiązani do przeprowadzenia deratyzacji również w innych terminach – każdorazowo gdy pojawią się w niej gryzonie.
Jak przeprowadzić deratyzację?
- Właściciele nieruchomości przeprowadzają deratyzację na własny koszt i na własną odpowiedzialność (zaleca się, aby deratyzację prowadziła firma specjalizująca się w walce z gryzoniami).
- Należy używać preparatów do zwalczania gryzoni zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub Państwowy Zakład Higieny, stosując je zgodnie z instrukcją producenta.
- Zaleca się aby deratyzacja miejsc takich jak podwórza, ogrody, wiaty śmietnikowe, klatki schodowe itp. realizowana była przy użyciu karmników i stacji deratyzacyjnych, które zabezpieczają preparat przed dostępem dzieci oraz zwierząt domowych.
- Preparaty należy wyłożyć w miejscach pojawiania się i żerowania gryzoni (np. wewnątrz budynków, na podwórzach, w altanach śmietnikowych, na strychach, w piwnicach i budynkach gospodarczych).
- Miejsca wyłożenia preparatów powinny być zabezpieczone przed dostępem dzieci oraz zwierząt domowych, wolno żyjących psów, kotów oraz ptaków.
- W miejscach wyłożenia preparatów należy umieścić informację: „UWAGA! TRUCIZNA! Wyłożono preparat do zwalczania gryzoni! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!”
- W czasie wyłożenia preparatu należy dokonywać codziennych oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat, na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. Preparat, w miarę pobierania go przez gryzonie, należy na bieżąco uzupełniać.
- Po upływie terminu obowiązkowej deratyzacji wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni należy usunąć
UWAGA! Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po nich należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się gryzoni?
- Ogranicz wyrzucanie jedzenia.
- Nie wyrzucaj odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemnikami do gromadzenia odpadów.
- Zamykaj klapy w pojemnikach na odpady.
- Dbaj o utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w należytym stanie sanitarnym i porządkowym.
- Utrzymuj piwnice i pomieszczenia gospodarcze w czystości.
- Nie dokarmiaj zwierząt wolno żyjących w miejscach dostępnych dla gryzoni, w szczególności wysypując pożywienie bezpośrednio na powierzchnię terenu.
- Pozbywaj się odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem ich wywozu lub dostarczaj je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – w ten sposób unikniesz tworzenia schronienia dla gryzoni.
Niewykonanie obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny