Francuski park kieszonkowy
Biuro Ogrodnika Miejskiego przygotowuje piątą już dokumentację projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem proponowana koncepcja na utworzenie przystanku Francja dotyczy części terenu przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila.
Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe” (kliknij, aby przejść do informacji na ten temat), przeprowadzonych w okresie od października 2020 r. do lutego 2021 r. lokalizacja parku przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila uzyskała 141 głosów poparcia ze strony mieszkańców Torunia.
Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej. Dzięki takiej koncepcji pozwolą odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata i odkryć charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie w BOM dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8), „Zacisza Holandii” (ul. Szuwarów/Tataraków), „Litewskiej Ojczyzny" (ul. Matejki/Słowackiego) dołącza park kieszonkowy pod proponowaną nazwą "Francuskie Inspiracje".
Francuski park kieszonkowy podzielony zostaje umownie na trzy strefy: „Centralną” w stylu XIX-wiecznej Francji, „Zachodnią” z fontanną, w nawierzchni której znajduje się wzór wieży Eiffel’a oraz „Wschodnią”, stanowiącą przestrzeń relaksu dla dzieci i młodzieży. Całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury i oświetleniem. Zieleń zakomponowana jest w sposób wydzielający poszczególne strefy i tworzyć będzie izolację od uciążliwego ruchu komunikacyjnego ulicy Polnej. Układ ścieżek uwzględnia istniejące przedepty i został tak pomyślany, żeby można je było kontynuować w kierunku zachodnim oraz żeby można było zrobić połączenie ulicy Strehla z ciągiem pieszo-rowerowym od strony ulicy Polnej.
Inspiracją do stworzenia całości układu komunikacyjnego parku jest plac de Gaulle’a w Paryżu i jego połączenia z układem komunikacyjnym Paryża. Stąd ustawiona w „Centralnej” części parku - na placu w kształcie koła - pergola, która zostanie obsadzona zielenią i która swym kształtem ma nawiązywać do Łuku Triumfalnego oraz ścieżki odchodzące symetrycznie z tego miejsca w różnych kierunkach.
Kolejnym elementem francuskim parku będzie wykonany w nawierzchni fontanny rysunek paryskiej Wieży Eiffla. Na kwietniku w części centralnej parku zastosowana zostanie kolorystyka flagi francuskiej: niebiesko-biało-czerwona. Kolejnym elementem francuskim mają być zaproponowane w stylu XIX-wiecznego Paryża stylowe ławki, stoliki kawiarniane krzesła oraz latarnie. Akcentem francuskim będzie również kompozycja w stylu ogrodów francuskich, czyli geometryczny układ strzyżonych niskich żywopłotów w formie obwódek oraz ogród ziołowy z roślinami charakterystycznymi między innymi dla klimatu Francji. W „Centralnej” części parku proponuje się również ustawienie dwóch elementów tzw. „niebieskiej infrastruktury", w formie zbliżonej do paryskich ujęć wody pitnej. Elementy małej architektury parku to m.in. pergole, ławki (tj. multimedialna, parametryczna, bujana), stoliki, huśtawka, zjeżdżalnia, karuzela, trampoliny ziemne, z których również będą mogły korzystać dzieci z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach, domki dla owadów, kosze na śmieci i psie odchody. Projektowana zieleń na obszarze opracowania to między innymi: hortensja ogrodowa i bukietowa, berberys Thunberga „Red Chief” i „Green Carpet”, ognik szkarłatny, migdałek trójklapowy, róże okrywowe i róże pnące, irga błyszcząca, cis pospolity, powojniki, glicynia oraz różnego rodzaju byliny.
Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować do poniedziałku 15 listopada 2021 r. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.