W gotowości na kolejną falę
Początek 2022 roku w Toruniu to wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także przygotowania na kolejną falę koronawirusa. Sytuację epidemiczną w mieście w styczniu przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.
- Znajdujemy się w okresie oczekiwania na coś trudnego – piątą falę zakażeń koronawirusa. W Urzędzie Miasta Torunia przygotowujemy się na nią, jednak przygotować musimy się na nią wszyscy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Jak możemy to zrobić? W sposób, o którym wielokrotnie wspominałem – poprzez przestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów obowiązujących w kraju. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, dystans i dezynfekcja. Poprzez te prozaiczne zachowania możemy uchronić siebie i innych od zakażenia.
W ciągu ostatnich 13 dni w Toruniu na COVID-19 zachorowało już aż 886 osób. Wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów – przypomnijmy, jeszcze trzy miesiące temu, wykonano ich w naszym mieście 6 757, w listopadzie liczba ta wzrosła do 13 tysięcy, w grudniu do prawie 16 tysięcy, a w styczniu (stan na 13.01) wykonano ich już 5 897.
Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. Niestety styczeń nie zapowiada się bardziej optymistycznie – do tej pory w 2022 r. w wyniku koronwirusa zmarły 34 osoby.
Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 287 407 szczepień, z czego 46 739 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 123 442 mieszkańców (62,2% wszystkich mieszkańców, 65,4% uprawnionych).
- Możemy z pewną dumą mówić o 65,4% w pełni zaszczepionych, uprawnionych do szczepienia mieszkańców i mieszkanek Torunia. Jednak patrząc na te dane, przychodzi na myśl jeszcze jedna refleksja: jeśli spotkamy się z kimś z naszego miasta w trójkę, to niestety średnio jedna z nas, jeden z nas jest niezaszczepiony – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dlatego apeluję, zachęcam i proszę w obliczu tego, co przed nami – niesłychanie szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wirusa omikron, przyspieszmy nasze myślenie o szczepieniu. Apeluję do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili oraz tych, którzy mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej - skorzystajcie Państwo z tego. Potencjał zagrożenia jest bardzo duży. Informacje ogólnopolskie mówią o spodziewanej możliwości blisko 100 tys. zakażeń dziennie.
Konferencja prasowa prezydenta Torunia
PRZYDATNE INFORMACJE
- Gdzie szczepimy bez wcześniejszej rejestracji w tym tygodniu w Toruniu? – kliknij, aby przejść do strony.
- Punkty wymazów PCR – kliknij, aby przejść do strony.
- Infolinia ds. szczepień i dowóz – kliknij tutaj, aby przejść do strony.
- Punkty szczepień - mapa na gov.pl - kliknij tutaj, aby przejść do strony.
Fot. Sławomir Kowalski