Nowi terytorialsi

46 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło 26 marca 2022 r. przysięgę w siedzibie 81. Batalionu Lekkiej Piechoty

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT stanowi bezpośrednie wsparcie dla wojsk operacyjnych.

26 marca 2022 r. w siedzibie 81. Batalionu Lekkiej Piechoty przysięgę złożyło 46 żołnierzy. Aby wstąpić w szeregi WOT, ochotnicy musieli ukończyć szkolenie - tzw. szesnastkę i zdać egzamin - pętlą taktyczną. Siłą Wojsk Obrony Terytorialnej jest różnorodność fizyczna, psychiczna, wiekowa, różnice w wykształceniu czy wykonywanym zawodzie. Wśród nowo zaprzysiężonych możemy znaleźć osoby pochodzące z rodzin o bogatych tradycjach wojskowych, ale także pochodzące z środowisk niezwiązanych z armią.

Utworzona 15 stycznia 2018 roku 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. Dowódcą 8 K-PBOT jest płk Krzysztof Stańczyk.

Fot. Lech Kamiński