Pożegnanie Kazimierza i Eleonory Bryndalów
W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
Znany toruński lekarz stomatolog i społecznik, wieloletni członek Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia, zmarł 21 maja 2022 r. w wieku 92 lat. Niestety, kilkanaście godzin po nim, 22 maja odeszła także jego 71-letnia żona Eleonora Sobiecka- Bryndal, zawodowo również lekarka dentystka, specjalistka protetyki, absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi i działaczka Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.
Kazimierz Bryndal urodził się 26 grudnia 1929 r. w Toruniu. Miał 10 lat, gdy wybuchła II wojna światowa, w której stracił oboje rodziców. Wyzwolenia doczekał na kaszubskiej wsi. Po powrocie do Torunia podjął dalszą naukę w gimnazjum, a następnie w 1948 r. w liceum im. Mikołaja Kopernika.
Marzył o karierze lekarza. Po maturze zdawał na medycynę, ale po nieudanej próbie podjął studia prawnicze. Po roku dostał się na stomatologię w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie już po miesiącu wybrano go starostą roku. Po dyplomie krótko pracował w klinice w Szczecinie, ale z powodów rodzinnych wrócił do Torunia. Przez rok jeździł w ambulansie stomatologicznym na terenie całego ówczesnego województwa bydgoskiego. Następnie podjął pracę w cukrowni w Chełmży, gdzie przez 18 lat był zakładowym lekarzem dentystą. Tam działał w zakładowym klubie Limba, a w wolnych chwilach trenował wioślarstwo.
W 1968 r. został powołany na stanowisko inspektora stomatologii i szefa protetyki w Toruniu i powiecie toruńskim, a trzy lata później na stanowisko kierownika Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Toruniu. W 1974 r. z jego inicjatywy powstało w Toruniu Centrum Kształcenia Podyplomowego, w ramach którego toruńscy dentyści mogli wyjeżdżać za granicę i poznawać tamtejsze metody pracy. Kazimierz Bryndal doprowadził m.in. do podpisania w Niemczech układu o współpracy izb lekarskich Europy Środkowo-Wschodniej, a w 1989 r. był animatorem współpracy Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej z Izbą Lekarską z partnerskiej Getyngi. Brał czynny udział w negocjacjach traktatu akcesyjnego z Unią Europejską, broniąc w Brukseli statusu polskich lekarzy dentystów. W latach 1997-2001 był prezesem Izby Lekarskiej w Komisji Współpracy z Zagranicą.
W latach 90. zabiegał o wydzielenie stomatologii ze struktur Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, do którego została przyłączona po likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego. Efektem tych starań było powołanie do życia Samodzielnego Wojewódzkiego Centrum Stomatologii przy ul. Przedzamcze, którego został kierownikiem. Był organizatorem licznych spotkań i szkoleń branżowych, w tym targów stomatologicznych EXPODENT. Wieloletni prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu i toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (do którego powołania doprowadził w 1975 r.), członek Toruńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W 2009 r. odszedł na zasłużoną emeryturę, jednak nadal był aktywny na wielu forach, m.in. w Radzie Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
Michał Zaleski wręcza Kazimierzowi Bryndalowi Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium w 2009 r.
Dr Kazimierz Bryndal - zawsze z humorem, werwą i talentem organizacyjnym
Laureat licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, tytułu „Pro Gloria Medici” Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, odznaczeniem „Meritus Pro Medicis” Naczelnej Izby Lekarskiej, a także Nagrody im. Andrzeja Janusza Fortuny za zasługi dla polskiej stomatologii. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia i medal Thorunium.
Prywatnie dwukrotnie żonaty, jest ojcem czterech znanych synów: dziennikarza i satyryka Rafała oraz trzech działający w branży muzycznej – współtwórcy Kobranocki Jacka, perkusisty Michała i producenta muzycznego Jakuba Bryndala.
Uroczystości pogrzebowe śp. Eleonory-Sobieckiej – Bryndal i Kazimierza Bryndala rozpoczną się w poniedziałek, 30 maja 2022 r. o godz. 13.00 Mszą Św. żałobną w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Toruniu przy ul. Panny Marii 2. Po Mszy Św. pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
Zdjęcia z uroczystości wręczenia medalu Thorunium 28 grudnia 2009 r., fot. Małgorzata Litwin