Marynarskie stulecie w Toruniu

W 2022 r. mija 100 lat od utworzenia Oficerskiej Szkoła Marynarki Wojennej w Toruniu. Jubileuszowe uroczystości z tej okazji zgromadziły 21 czerwca 2022 r. w naszym mieście pododdziały marynarzy, wysokiej rangi dowództwo Marynarki Wojennej i wielu honorowych gości.

Poprzedniczka współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęła działalność w Toruniu 1 października 1922 r. jako Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. Mieściła się w budynku tzw. Koszar Racławickich, w którym dzisiaj znajduje się Hotel Bulwar. Na początku składała się z jednego wydziału, a jej pierwszym komendantem był komandor porucznik Adam Mohuczy. Pierwsi absolwenci opuścili mury placówki w październiku 1925 r. W okresie przedwojennym OSMW wykształciła wielu znakomitych oficerów Marynarki Wojennej, którzy przynosili Polsce chlubę w czasie II wojny światowej. Wśród nich kilkudziesięciu zostało kawalerami Orderu Virtuti Militari. O istnieniu renomowanej uczelni przypomina w Toruniu od pół wieku "kotwica" na Bulwarze Filadelfijskim - wystawiona w 1972 r., pamiątkowa tablica na budynku dawnej szkoły oraz plac przy Bramie Klasztornej, któremu w 2012 r. nadano imię skweru Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

Jubileusz 100-lecia OSMW i towarzyszące mu obchody Dni Morza zgromadziły 21 czerwca 2022 r. w Toruniu liczne grono gości. Oprócz pododdziałów marynarzy, podchorążych, podoficerów i oficerów z Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, przybyli m.in.: rektor AMW, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, wiceadmirał Krzysztof Jaworski - dowódca Centrum Operacji Morskich, kmdr Dariusz Beczek – zastępca szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a także admirałowie w stanie spoczynku. Obecni byli Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz i Dziekan Ewangelicki Marynarki Wojennej ks. kmdr por. Tadeusz Jelinek. Miasto reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi oraz prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z zastępcą Zbigniewem Fiderewiczem.

Jubileusz Akademii Marynarki Wojennej

Po Mszy św. w kościele garnizonowym, odprawionej w intencji podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, uczestnicy jubileuszu przeszli ulicami Torunia w uroczystej paradzie prowadzonej przez Orkiestrę Reprezentacyjną AMW. Widok kolumn marynarzy, maszerujących w galowym umundurowaniu w rytm morskich melodii, wzbudził wielkie zainteresowanie mieszkańców Torunia i turystów. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika marynarze przemaszerowali na Bulwar Filedelfijski, gdzie w sąsiedztwie pierwszej siedziby szkoły odbył się uroczysty apel stulecia, połączony z odsłonięciem na pomniku "kotwicy" tablicy upamiętniającej jubileusz.

- Oficerska Szkoła, której stulecie dziś przeżywamy, i Akademia, która przechowuje jej historię i marynarski etos, znajdują się w samym rdzeniu morskiego dziedzictwa Torunia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Są w nim historyczne kontakty Torunia z portami północnej Europy z czasów średniowiecznej Hanzy i całe stulecia otwartości Torunia na sprawy morza. I jest w tym oczywiście skuteczne wypełnienie przez Toruń zadań przedwojennej stolicy polskiego Pomorza. Tu bowiem znajdował się potencjał, który zdecydował o ulokowaniu w Toruniu uczelni dla oficerskiej kadry Marynarki Wojennej.

Z okazji jubileuszu 100-lecia kontynuatorka tradycji dawnej OSMW - Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - została odznaczona przez Radę Miasta Torunia medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Prezydent Michał Zaleski odznaczył też jej rektora-komendanta, kontradmirała prof. dr hab. Tomasza Szubrychta, swoim najwyższym odznaczeniem - Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium". Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu zasług dla rozwijania współpracy z macierzystym miastem, w tym współorganizację w Toruniu kolejnych jubileuszy szkoły (w 2012 i 2017 r.)

Wręczenie medalu Za zasługi dla Miasta Torunia przez Kapitułę Honorowych Wyróżnień Rady Miasta Torunia

Wręczenie medalu Za zasługi dla Miasta Torunia dla Akademiii Marynarki Wojennej
przez Kapitułę Honorowych Wyróżnień Rady Miasta Torunia

Po uroczystościach na bulwarze pododdziały marynarzy udały się na Rynek Staromiejski, gdzie zaprezentowały się mieszkańcom i turystom w pokazach musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ze starówki wyruszył też rajd rowerowy, którego uczestnicy pokonają 200 km, aby zakończyć toruńską część obchodów stulecia w Gdyni.

Warto przypomnieć, że oprócz istnienia szkoły kształcenia oficerów marynarki, morską historię Torunia uzupełnia legendarna biała fregata "Dar Pomorza", zakupiona w 1929 r. dla Szkoły Morskiej w Gdyni przez komitet działający właśnie w Toruniu, a dziś zacumowana w gdyńskim porcie obok ORP "Błyskawica". Nasze miasto gości też regularnie i współpracuje z marynarzami z patronackiego okrętu ORP "Toruń".

Uroczystości w Kościele Garnizonowym i na Bulwarze Filadelfijskim, fot. Sławomir Kowalski

Pokaz marynarskiej musztry paradnej na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski