Koniec kadencji rady ds. rozwoju turystyki
Rada Programowa ds. Wdrażania Strategii Rozwoju Turystyki dla Miasta Torunia w latach 2019-2021 zakończyła swoją kadencję.
Rada powołana została Zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia nr 121/2019 z dnia 30.04.2019 roku, zaś zarządzeniem nr 260/2020 z dnia 18 listopada 2020 r. wydłużono jej okres działania do 31 grudnia 2021 r. Ze względu na tworzenie dokumentu strategicznego członkowie Rady włączyli się w opiniowanie, udział w konsultacjach, zgłaszanie uwag do momentu nadania Programowi ostatecznego kształtu tj. do kwietnia 2022 r.
Do zadań Rady należało uzgadnianie i akceptowanie koncepcji strategicznych, decyzji w zakresie finansowania poszczególnych projektów oraz wybór zadań do realizacji wynikających ze Strategii Rozwoju Turystyki dla Miasta Torunia na lata 2013-2020 (z wydłużonym okresem obowiązywania do 2021 spowodowanym pandemią Covid-19).
W czasie trwania kadencji Rada odbyła 3 spotkania stacjonarnie oraz 6 spotkań w formule online. Każdego roku omawiano sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju Turystyki dla miasta Torunia oraz wyniki monitoringu ruchu turystycznego, na podstawie których formułowano wnioski dot. stanu toruńskiej turystyki. Omawiano również formy wsparcia dla branży turystycznej w świetle ograniczeń spowodowanych pandemią.
Dla całej branży turystycznej był to okres trudny, kiedy większość podmiotów działała w ograniczonej formule lub całkowicie zawiesiła swoją działalność. Od 2021 r. członkowie Rady brali czynny udział w opracowywaniu i konsultowaniu nowego Programu rozwoju turystyki dla miasta Torunia do 2030 r., który przyjęto uchwałą Rady Miasta Torunia nr 859/2022 z dnia 12 maja 2022 r. Podczas posiedzenia w październiku 2021 r. firma Collect Consulting omówiła założenia Programu rozwoju turystyki do 2030 r., a członkowie wnieśli swoje uwagi. Kolejny raz w grudniu 2021 r. głównym tematem posiedzeń Rady był nowy Program. Członkowie Rady jeszcze w 2022 r. poddawali dokument weryfikacji m.in. podczas konsultacji społecznych.
„Program rozwoju turystyki dla miasta Torunia do 2030 roku” jest podstawowym dokumentem w procesie planowania i prognozowania kierunków rozwoju turystyki dla Torunia. Zgodnie z misją określoną w dokumencie ma on tworzyć warunki do rozwoju turystyki zrównoważonej w Toruniu oraz zwiększać korzyści związane z ruchem turystycznym dla wszystkich podmiotów rynku turystycznego, przy uwzględnieniu interesów turystów, mieszkańców i ochrony środowiska naturalnego i kulturowego miasta, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W ramach procesu realizacji zapisów Program rozwoju turystyki dla miasta Torunia do 2030 roku rekomenduje się powołanie zespołu do jego wdrażania. W skład zespołu wchodzić będą przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Toruń i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń oraz grupa ekspercka składająca się z przedstawicieli środowiska naukowego i szeroko rozumianej branży turystycznej. Taka organizacja zapewni wprowadzenie Programu w sposób konstruktywny i z zachowaniem założenia spójności działań w obszarze rozwoju turystyki.
W latach 2019-2021 Rada Programowa działała w składzie:
- prof. dr hab. Daniela Szymańska – Wydział Nauk o Ziemi UMK; Przewodnicząca Rady;
- prof. Grzegorz Górski – rektor Kolegium Jagiellońskiego;
- dr Jacek Żakowiecki – menedżer kierunku turystyka i rekreacja Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu;
- Eliza Biesaga – kierownik rektoratu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej;
- Henryk Miłoszewski – Prezes Oddziału Miejskiego PTTK;
- Dorota Dobrańska – przedstawiciel toruńskich przewodników;
- Joanna Ciechanowska – wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego, przedstawiciel Kurii Diecezjalnej;
- Katarzyna Pachucy – Lokalna Organizacja Turystyczna;
- Ryszard Kruk – Lokalna Organizacja Turystyczna;
- Nadzieja Hajduczenia – Lokalna Organizacja Turystyczna;
- Monika Gotlibowska – przedstawiciel Izby Przemysłowo-Handlowej;
- Adam Jarosz – przedstawiciel Rady społecznej ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego;
- Aleksandra Mierzejewska – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu (do 2020 r. członkiem Rady był dr Marek Rubnikowicz – ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu);
- dr Monika Wiśniewska – dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy;
- Krzysztof Semrau – Fundacja Przyjaciół Planetarium;
- Grzegorz Grabowski – Prezes CKK Jordanki;
- Szymon Wiśniewski – Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej;
- Ewa Banaszczuk-Kisiel – Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki;
- Mariola Soczyńska – Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji;
- Aleksandra Iżycka – Dyrektor Toruńskiego Centrum Miasta;
- Zbigniew Derkowski – Dyrektor Wydziału Kultury.
Fot. Adam Kowalkowski