Wiwat Niepodległa!

Toruń świętuje 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem marsz. Piłsudskiego oraz na toruńskiej starówce.

Oficjalnego toruńskie obchody Święta Niepodległości zainaugurowało złożenie przez delegacje miejską wiązanek pamięci pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921 oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Zgodnie z toruńską tradycją w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej – ks. bpa Wiesława Śmigla. 

Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie torunianie wspólnie odśpiewali Hymn Rzeczpospolitej Polskiej. 

- Wpatrując się w narodową biel i czerwień wyznajemy najprostsza prawdę, że naszym najcenniejszym dziedzictwem jest najjaśniejsza Rzeczypospolita, a najważniejszym polskim marzeniem jest zgodna i przyjazna wspólnota wolnych Polek i Polaków. - powiedział do torunian prezydent Michał Zaleski. - Jakże wspaniale jest czuć to, że Polska jest wolna! I jak wspaniale dzielić to odczucie dziś z innymi. Wszystkim serdecznie dziękuję za wspólne uczczenie Narodowego Święta Niepodległości! - dodał prezydent Torunia.

Przez cały dzień atrakcje czekały również na Rynku Staromiejskim. W ramach okolicznościowego pikniku przygotowano m.in.: rekonstrukcje historyczne, koncert pieśni patriotycznych i pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestników wydarzenia rozgrzewała wojskowa grochówa.

W obchody Święta Niepodległości włączyły się także toruńskie instytucje kultury. Toruńska Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza przygotowała Wieczór Patriotyczny z udziałem skrzypka Adama Falenty, a w programie koncertu znalazły się: polonez "Pożegnanie ojczyzny" M.K. Ogińskiego, Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 M.Karłowicza i II Symfonia c-moll op. 15 autorstwa I. F.Dobrzyńskiego.  

Okolicznościowe zwiedzanie odbyło się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a do końca tygodnia specjalne atrakcje czekają w jednostkach Muzeum Okręgowego. Więcej na stronie.

13 listopada do Motoparku przy ul. Bielańskiej na niepodległościowy Toruński Rajd Samochodowy zaprasza Automobil Klub Toruński. Spodziewanych jest ok. 260 uczestników, start imprezy o godz.10.30. 


Narodowe Święto Niepodległości to ustanowione w 1937 roku polskie święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Galeria zdjęć autorstwa Sławomira Kowalskiego

Galeria zdjęć autorstwa Adama Zakrzewskiego