Miasto dba o zwierzęta w Schronisku

W 2022 r. z budżetu Miasta Torunia wydane zostanie na zapewnienie bezdomnym zwierzętom schronienia, pożywienia i opieki blisko 1,490 mln zł. Analiza kosztów prowadzenia schroniska w bieżącym roku wskazuje, że wysokość otrzymywanego wynagrodzenia zapewnia pełne pokrycie kosztów funkcjonowania tego obiektu.

Kalendarzowa zima dopiero do nas zawita, ale grudniowe temperatury już dają się we znaki – nie tylko mieszkańcom Torunia. Zimowa aura doskwiera też zwierzętom, zwłaszcza wolno żyjącym kotom czy bezpańskim psom. Część z nich trafia do schronisk, w których otrzymują opiekę. Zarówno bowiem władze Torunia, jak i organizacje zajmujące się dobrostanem naszych „braci mniejszych” dbają, by bezdomne zwierzęta nie wiodły „pieskiego życia”.

Gmina Miasta Toruń od lat niesie wszechstronną pomoc bezdomnym i pokrzywdzonym zwierzętom. Realizuje ten cel poprzez finansowanie funkcjonującego na terenie gminy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, które od lat działa przy ul. Przybyszewskiego 3. Toruńskie schronisko jest placówką prowadzoną przez personel mający wieloletnie doświadczenie w realizacji zadań związanych opieką nad zwierzętami i wysoko ocenianą. Trafiające tam zwierzęta mają zapewnioną właściwą opiekę, w tym weterynaryjną i godne warunki bytowania, a wszystkie te, które opuszczają schronisko i których stan zdrowia lub wiek pozwala na przeprowadzenie takich zabiegów, są oznakowane elektronicznie i poddawane zabiegom sterylizacyjnym. O wysokiej skuteczności działań w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt świadczą dane dotyczące osiąganego w schronisku poziomu adopcji - w roku ubiegłym wyniósł on 92,94% dla psów i 76,46% dla kotów.

Tworzenie schronisk to jedna z podstawowych form pomocy bezdomnym zwierzętom domowym. W tego typu placówkach porzucone czworonogi mogą nie tylko znaleźć bezpieczne schronienie, ale również uzyskać kompleksową pomoc medyczną i behawioralną. W istocie żadne schronisko nie jest bowiem docelowym mieszkaniem dla zwierzaków, lecz przede wszystkim ośrodkiem adopcyjnym, dającym podopiecznym szansę na nowe, lepsze życie.

Niestety, z roku na rok przybywa zwierząt, które „zasilają” szeregi toruńskiego Schroniska. W 2020 r. było to blisko 1600 czworonogów, w roku 2021 – o przeszło 100 więcej. W tym roku, tylko do września, do Schroniska trafiło niemal 1400 bezdomnych zwierząt. Miasto jednak dba, by obiekt ten funkcjonował sprawnie, z roku na rok zwiększając środki finansowe desygnowane na ten cel. W porównaniu do 2020 r. nakłady na utrzymanie schroniska wzrosły o ponad 75%. W 2022 r. z budżetu Miasta Torunia wydane zostanie na zapewnienie bezdomnym zwierzętom schronienia, pożywienia i opieki blisko 1,490 mln zł. Analiza kosztów prowadzenia schroniska w bieżącym roku wskazuje, że wysokość otrzymywanego wynagrodzenia zapewnia pełne pokrycie kosztów funkcjonowania tego obiektu.

Szczegółowo katalog zadań scedowanych na podmiot prowadzący Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt określa zawarta umowa. Wykonawca tej usługi jest zobowiązany m.in. do:

  • przyjmowania do Schroniska zwierząt z terenu Gminy Miasta Toruń oraz okolicznych gmin i całodobowej opieki nad nimi,
  • wyjazdów interwencyjnych po zwierzęta,
  • przeprowadzania profilaktycznego wyłapywania bezdomnych zwierząt,
  • zapewnienia opieki weterynaryjnej, w tym przeprowadzania zabiegów sterylizacji i kastracji;
  • znakowania wszystkich zwierząt opuszczających schronisko za pomocą czipów;
  • poszukiwania właścicieli bezdomnym zwierzętom,
  • zorganizowania lub wzięcia udziału w akcjach edukacyjnych i promocyjnych  dotyczących ochrony zwierząt.

Umowa z podmiotem, który obecnie prowadzi Schronisko, wygasa z końcem stycznia przyszłego roku, dlatego ogłoszono postepowanie przetargowe w celu wyłonienia podmiotu, który podejmie się realizacji tego zadania w 2023 roku.

fot. Sławomir Kowalski