Tymoteusz Rożynek odebrał nagrodę Ciechowskiego
W Klubie Od Nowa przy ul. Gagarina 37a w Toruniu 17 grudnia 2022 r. odbył się Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Tradycyjnie wystąpili znani artyści. Pod tablicą upamiętniającą lidera Republiki złożono kwiaty i zapalono znicze.
Była to 20. edycja wydarzenia organizowanego od początku w kolebce zespołu Republika. Tylko raz, w 2020 r., roku wybuchu pandemii koronawirusa koncert się nie odbył, a w ubiegłym roku przeprowadzony został w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Wydarzenie otworzył jeden z uczestników koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego sprzed kilku lat - Jarek Janiszewski, showman, lider zespołu Bielizna. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy dochowali tradycji, ponieważ widzowie do ostatniej chwili nie wiedzieli, kto wystąpi przed nimi na scenie. Jako pierwszy pojawił się toruński rockowy zespół Parno, który zaprezentował przeboje: „Telefony”, „Tak długo czekam” i „Żona męża bije”.
Najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Tegorocznym laureatem został przedstawiciel młodego pokolenia raperów - Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek, który po odebraniu statuetki wystąpił przed publicznością ze swoim własnym repertuarem.
Debiutancki krążek Szczyla - „Polska Floryda” zdobył wiele nagród w kategorii „najciekawszy debiut 2021 roku”, a rapowe portale określiły go jako „najbardziej obiecującą postać, jaka pojawiła się na naszej scenie w ciągu ostatnich miesięcy”. Pod koniec 2022 r. artysta wydał wspólny album z Magierą „8171”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem przez krytyków oraz fanów.
Mimo młodego wieku autora, jego twórczość jest dowodem niezwykłej dojrzałości i świadomości artystycznej, wymieszanej ze świeżością nowej fali polskiego hip-hopu. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego otrzymał za fascynującą muzyczną podróż, w której rap jest tylko punktem wyjścia, za wyłamywanie się z gatunkowych schematów, wyczulenie na szczegół, magię kosmosu małych spraw; za autentyzm, szczerość i wierność wartościom, w czasach, w których króluje pozerstwo i blichtr. Wreszcie - za ujmującą wrażliwość i… czułość wyznania, że „raperzy też płaczą” (cytat z uzasadnienia Kapituły).
Przyznanie pierwszy raz w historii nagrody dla artysty tak wyraźnie związanego z hip hopem stanowi przełom i dowód na to, że muzyka ewoluuje i Kapituła Nagrody stara się uchwycić te zjawiska, które rzeczywiście oddają ducha czasu.
Po występie Szczyla, na scenę weszli członkowie zespołu Eurazja. Jest to projekt byłego członka Republiki, Sławomira Ciesielskiego - grający rocka alternatywnego. Zagrali tak znane piosenki Grzegorza Ciechowskiego, jak „Sam na linie”, „Zielone usta”, „Tak... tak… To Ja”, „Nieustanne tango”, „Śmierć na pięć” i „Sexy doll”.
Następnie pojawili się kolejno znani polscy artyści: Pola zaśpiewała „Odchodząc” i „Śmierć w bikini”; Jacek Bryndal – „Paryż-Moskwa 17:15” i „Obcy Astronom”; Anja Orthodox – „Moja krew”, „Biała flaga”, „Reinkarnacje” i „Nowe sytuacje”; Organek – „Mamona” i „Zapytaj mnie czy Cię kocham”, a Ewelina Flinta – „Tu jestem w niebie”, „Fanatycy ognia” i „Nie pytaj o Polskę”.
W tym roku na uczestników wydarzenia czekały innowacyjne efekty wizualne. Światło zostało dobrane specjalnie pod kątem każdego wykonawcy, pod jego repertuar i charakter sceniczny. Jury ogłosiło również zwycięzcę Konkursu Jednego Wiersza im. Grzegorza Ciechowskiego "Obywatel Słowa". Laureatką konkursu została Monika Głowacka.
Zdj. Wojtek Szabelski