Miasto naprawi szkody wyrządzone przez bobry
W odpowiedzi na pojawiające się w mediach doniesienia o obecności bobrów w zbiornikach wodnych na terenie miasta przypominamy, jakie działania może i podejmuje Gmina Miasta Torunia. Zapewniamy też, że slużby miejskie naprawią szkody, które w ostatnim czasie wyrządziły zwierzęta.
Bóbr europejski (Castor fiber) objęty jest ochroną częściową na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Ponadto, bóbr europejski podlega ochronie na podstawie dwóch europejskich aktów prawnych, tj. Konwencji Berneńskiej z dnia 19 września 1979 r. o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, oraz dyrektywy 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory, tzw. Dyrektywy siedliskowej. Ochrona gatunkowa bobra w II Rzeczypospolitej datowana jest na rok 1919, kiedy gatunek ten został objęty ochrona ścisłą. Ochrona w różnej formie i zakresie trwa do chwili obecnej, co pozwoliło na zwiększenie populacji bobra z mniej niż 200 szt. w roku 1919 do ponad 140 tys. szt. w roku 2020, kiedy szacowano liczebność jego populacji.
W tym stanie rzeczy bóbr stał się powszechnym elementem ekosystemów wodnych ze wszystkimi z tego powodu wynikającymi konsekwencjami, w tym także odbieranymi jako szkody. Należy przy tym wskazać, że fakt objęcia ochroną nie uniemożliwia podejmowania działań w stosunku do tych zwierząt.
Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, w których interesie jest np. zminimalizowanie szkód, wydają zezwolenia m.in. na płoszenie i niepokojenie, umyślne zabijanie bobrów, a także na niszczenie siedlisk oraz usuwanie żeremi i tam budowanych przez ten gatunek. Zezwolenia z zakresu ochrony gatunkowej mogą być wydane zgodnie z art. 56 ust. 4 ww. ustawy w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli wnioskowane czynności nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt oraz w przypadku zaistnienia jednej z wskazanych w ustawie przesłanek (np. gdy wynikają z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innych rodzajów mienia).
Mając na uwadze rolę bobra w ekosystemie, jego wpływ na podnoszenie bioróżnorodności Gmina Miasta Toruń nie podejmowała i nie planuje jakichkolwiek działań mających na celu redukcję liczebności gatunku. Siedliska jakie zamieszkują mają ograniczoną pojemność, co w sposób naturalny reguluje liczebność lokalnej populacji. Kolejne osobniki, docierające na teren miasta najczęściej z nurtem rzek, nie zdołają wykorzystać siedlisk już zajętych. Natomiast w celu ograniczenia skutków obecności tych zwierząt podejmujemy czynności polegające na usuwaniu ew. uszkodzeń w infrastrukturze. Uzyskaliśmy także zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na usuwanie tam i płoszenie zwierząt zasiedlających wody płynące i rowy odwadniające dla utrzymania przepływu wody. W przypadku zbiornika Martówka nie dochodzi do piętrzenia wody w związku z obecnością bobrów, ponieważ zbiornik ten nie jest zasilany żadną wodą płynącą. Bobry korzystają natomiast z tego zbiornika oraz powyżej położonego stawu parkowego, które stały się ich habitatem. Konsekwencją są niestety uszkodzenia drzewostanu, skarp zbiorników czy ścieżek parkowych. Drzewa staramy się na bieżąco zabezpieczać siatkami. Południowy brzeg Martówki, szczególnie intensywnie penetrowany przez bobry zabezpieczyliśmy w roku 2021 poprzez ułożenie siatki przeciw bobrom, zabicie palisady i ponowne ukształtowanie skarpy i brzegu zbiornika. Obserwujemy w ostatnich tygodniach zwiększenie aktywności bobrzej rodziny zamieszkującej na terenie błoni, które przejawia się intensywnym pozyskiwanie drzew z terenu rodzinnego ogrodu działkowego w rejonie ul. ks. J.Popiełuszki. Dla uzyskania warunków do spławu drewna bobry uszkodziły powierzchniowo fragment skarpy i palisadę. W celu unormowania sytuacji podjęliśmy działania dla zakończenia umów dzierżawy terenu ROD, który urządzony został na działce gminnej, aby go zagospodarować i włączyć do terenu rekreacyjnego błoni. Dokonamy także naprawy powstałych uszkodzeń.
fot. Pixabay