Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat
1 czerwca 1923 r. powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 2023 r. mija 100 lat od tego wydarzenia. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody upamiętniające datę powstania toruńskiej szkoły artyleryjskiej. Współorganizatorem obchodów jest Gmina Miasta Toruń. - Chcemy potwierdzić rolę i znaczenie kształcenia kadr artyleryjskich i rakietowych w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Artyleria jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i oficerską klasą. Pielęgnowanie tradycji artyleryjskich, które w 2002 r. przejęło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania miasta, zarówno pod względem poczucia bezpieczeństwa, jak i patriotycznego wychowania.
- W całym środowisku wojskowym mówi się, że stolicą polskiej artylerii jest Toruń. Ja zawsze z dumą przeżywałem, że to w naszym mieście odbywa się kształcenie najlepszych kadr artylerii, a póżniej wojsk rakietowych. Wiem, że z dumą do tego także wielu torunian się odnosi, dlatego kiedy nadszedł czas do przygotowań obchodów setnej rocznicy powstania szkolnictwa artyleryjskiego włączyliśmy się również do tych przygotowań, wspierając Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - powiedział na konferencji prasowej zwołanej specjalnie z okazji obchodów rocznicowych prezydent Torunia Michał Zaleski.
W ramach obchodów 30 marca 2023 r. odbyła się już konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. - Dzięki pomocy władz samorządowych i prezydenta miasta Torunia mamy możliwość zorganizowania obchodów zarówno w naszych koszarach, jak i na Rynku Staromiejskim. Ponieważ Dzień Otwartych Koszar zbiega się z Dniem Dziecka przewidzieliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich byłych pracowników kadry i przede wszystkim mieszkańców miasta. To będzie dla nas zaszczyt jak umilicie Państwo swoją obecnością nasze obchody - podkreślił podczas konferencji komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.
Program obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu
1 czerwca 2023 r. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruń ul. Sobieskiego 36:
godz. 9.00-13.00 Dzień Otwartych Koszar w CSAiU
2 czerwca 2023 r., Rynek Staromiejski:
godz. 8.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów – Plac ToMiTo
godz. 8.40 Przemarsz pododdziałów CSAiU do Kościoła Garnizonowego, Pl. Św. Katarzyny
godz. 9.00 Msza Św. w intencji artylerzystów
godz. 10.00 Przemarsz pododdziałów CSAiU na Rynek Staromiejski
godz. 10.30 Meldunek i uroczysty apel
godz. 16.00-20.00 Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Toruń ul. Sobieskiego 28:
Dzień Muzealny połączony z pokazem współczesnego sprzętu wojskowego
Krótki rys historyczny
Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego 1 czerwca 1923 r. Przeobrażała się ona na przestrzeni lat:
- 9 sierpnia 1928 r. została przemianowana na Szkołę Podchorążych Artylerii
- Uczelnia funkcjonowała do września 1939 r. W latach 1923-1939 wykształcono w niej 2184 absolwentów
- W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych.
- 5 lipca 1944 r. rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego w Toruniu ponownie powołano Oficerską Szkołę Artylerii, a 15 marca 1945 r. Oficerską Szkołę Artylerii nr 2
- 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema
- W latach sześćdziesiątych do uzbrojenia Sił Zbrojnych wprowadzono broń rakietową. Sytuacja ta spowodowała, że 21 lipca 1965 r. powołano Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, która dwa lata później otrzymała status wyższej uczelni zawodowej
- W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema
Z kolei 1 października 2002 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu im. gen. Józefa Bema, które kontynuuje dziedzictwo tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii. Centrum jest jednostką szkolną bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz szkoleniem specjalistycznym żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.
Znakiem bliskich związków środowiska artyleryjskiego z Toruniem jest anielski herb miasta Torunia trwale zdobiący Sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, który społeczeństwo kujawsko-pomorskie przekazało toruńskim żołnierzom 5 czerwca 2004 r. na Rynku Staromiejskim. Ten sam herb odnajdziemy też na oficjalnej odznace pamiątkowej Centrum – tuż obok artyleryjskiej symboliki.
Zdj. Małgorzata Litwin/Wojtek Szabelski