Toruńskie "Bratanki" skończyły 30 lat
Warsztat Terapii Zajęciowej „Bratanki” w roku 2023 obchodzi swoje trzydziestolecie istnienia, co czyni go jedną z najbardziej doświadczonych toruńskich placówek, dedykowanych dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Z tej okazji w środę 29 czerwca 2023 r. w Teatrze "Baj Pomorski" zorganizowano uroczyste obchody okrągłego jubileuszu, podczas którego wspominano 30 lat działalności placówki, a także wręczono podziękowania, nagrody i wyróżnienia. Obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za zaproszenie kierownik Iwonie Gulczyńskiej, która w tym roku obchodzi 20-lecie pracy w WTZ i 10-lecie sprawowania funkcji kierowniczki placówki. - 30 lat to bardzo długo. Początki brały się z inicjatywy wspaniałej kobiety, która w Toruniu kiedyś żyła i została Honorową Obywatelką Miasta. Pani Wanda Szuman była autorką pracowni rozwijania twórczości osób niepełnosprawnych. Uznała, że w środowisku osób niepełnosprawnych twórczość na pewno będzie cieszyła się wielkim zainteresowaniem i gdy tutaj wchodziłem widziałem efekty twórczości. Jest to działalność nie do przecenienia - powiedział prezydent Michał Zaleski.
Prezydent podziękował wszystkim, którzy pracowali i pracują w Warszatatach Terapii Zajęciowej "Bratanki", jak również podopiecznym i współuczestnikom zajęć za hart ducha, za wolę i chęć kształtowania samych siebie, a także wręczył kierowniczce Iwonie Gulczyńskiej prezent - maszynę do szycia, która przyda się na zajęciach pracowni krawieckiej placówki. Podczas uroczystości wręczono specjalne podziękowania przyjaciołom WTZ-ów wraz z symbolicznym podarunkiem, którym były prace uczestników zajęć Warsztatów w formie grafik. Jedną z nich otrzymał prezydent Torunia Michał Zaleski. Oprócz tego w trakcie spotkania przyznano medale im. Zofii Tetelowskiej i medale wdzięczności z okazji dorocznego św. patrona Fundacji im. Brata Alberta.
Nastepnie odbył się koncert kwartetu smyczkowego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po części oficjalnej wszyscy wznieśli toast lampką szampana i skosztowali przygotowanych specjalnie na jubileuszową okazję pyszności. Był okolicznościowy tort i gromkie Sto lat. Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę prac artystycznych podopiecznych WTZ.
Warsztat Terapii Zajęciowej „Bratanki” w Toruniu funkcjonuje od 1 marca 1993 roku. Znajduje się w budynku przy ul. Rydygiera 23. Budynek jest własnością Fundacji im. Brata Alberta. Od roku 2003 warsztat nosi nazwę „Bratanki” od skojarzenia z patronem Fundacji – Bratem Albertem. W zajęciach terapeutycznych uczestniczy 46 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zdecydowana większość to mieszkańcy Torunia. Wszyscy podopieczni samodzielnie dojeżdżają do Warsztatu.
WTZ Bratanki posiada 10 pracowni terapeutycznych: teatralno – muzyczna, krawiecko – rękodzielnicza, edukacyjna i umiejętności społecznych, fotograficzna, graficzna, poligraficzno – komputerowa, gospodarstwa domowego, kulinarna, porządkowa i techniczno – ogrodnicza. Warsztat prowadzi ścisłą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego: Urzędem Miasta Torunia oraz Urzędem Marszałkowskim.
Podopieczni WTZ uczestniczą z powodzeniem w licznych konkursach i wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Międzynarodowa Wystawa Sztuki Osób Niepełnosprawnych – Londyn, Konsulat Generalny RP w Londynie /1993/, Ogólnopolski Festiwal Twórczości poświęconej św. Stanisławowi Kostce w Przasnyszu – I nagroda Renata Jagielska /1995/, „Albero Della Vita” – Instytut Kultury Polskiej w Rzymie /1996/, Ogólnopolska Wystawa do wiersza ks. Jana Twardowskiego „W Niebie” – galeria „in spe” Warszawa /1997/, Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych – Muzeum Narodowe w Krakowie /2000/, „Dzieła Mistrzów” – Kraków /2001/, Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych – udział od 1999 r., Wystawa sztuki Osób Niepełnosprawnych organizowana przez Stowarzyszenie „Nike” – Białystok /2001/.
"Bratanki" posiadają dobrze zaopatrzone zaplecze rehabilitacyjne oraz własny ogród, gdzie można w spokoju, w otoczeniu zieleni, organizować zajęcia oraz spędzać wolny czas. Uczestnicy, w ramach rozwijania umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, zaradności osobistej oraz przygotowania do życia w środowisku społecznym, otrzymują w warsztacie co miesiąc środki finansowe zwane „treningiem ekonomicznym”. Jest on wydatkowany pod opieką instruktora warsztatu tak, aby w maksymalnym stopniu wykształcić u uczestnika umiejętność określania własnych potrzeb, gospodarowania pieniędzmi oraz zachowania się w placówkach użyteczności publicznej.
Fot. Wojtek Szabelski