Miejsca dla przedszkolaków nie brakuje

Wciąż są wolne miejsca w toruńskich Przedszkolach Miejskich i oddziałach przedszkolnych. Dodatkowo w ramach tegorocznych remontów, placówki zmieniają swoje oblicza. O tym mówili na konferencji prasowej 3 sierpnia 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT.

Gmina Miasta Toruń zapewnia miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych dla wszystkich chętnych dzieci od 3. roku życia. Miasto prowadzi:

  • 18 przedszkoli miejskich od nr 1 do nr 18;
  • 16 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi: SP nr 1, 2, 3, 6, 9, 13, 15, 16, 17, 18, 23, 28, 31, 32, 34, 35.

- To zakres tego, czym dysponujemy, aby zapewnić opiekę dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Dodatkowo działają w Toruniu także podobne placówki niepubliczne. Tam jest około 3200 miejsc. W naszych miejskich placówkach łącznie jest około 4740 miejsc. Jeżeli zsumujemy te dwie liczby i porównamy z ilością dzieci z rocznika w Toruniu to okazuje się, że miejsc zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach edukacji przedszkolnej jest o około 1200 więcejmówi Prezydent Torunia Michał Zaleski i dodaje, że te liczby pokazują, że z naszej bazy mogą korzystać także mieszkańcy okolicznych gmin.

To, że miejsc dla najmłodszych torunianek i torunian nie zabraknie pokazał tegoroczny nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024. Rekrutacja odbywała się od 27 lutego do 10 marca br. Ogłoszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych nastąpiła 14 kwietnia br. Rekrutacja prowadzona była do 192 oddziałów na 4630 miejsc. W rekrutacji zasadniczej ogółem przyjęto 4408 dzieci. Największą popularnością cieszyły się: PM nr 8, 12, 18.

Do rekrutacji uzupełniającej wskazano 213 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca zakończyła się 14 lipca br. ogłoszeniem listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Nadal są wolne miejsca.  

- Miejsca mamy jeszcze sporo wolnych, ale nie podajemy konkretnej liczby, bo te zmiany są bardzo dynamiczne. Wczoraj (2.08.2023 r.), gdy monitorowałam to było ich około 90. Są to pojedyncze miejsca w przedszkolach, a najwięcej wolnych miejsc jest w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 13 i 31. To się zmienia każdego dnia i dyrektorzy są zobowiązani nas informować ile tych miejsc jest – wyjaśnia Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Placówki są gotowe na 1 września, a czas wakacyjny część z nich wykorzystała na przeprowadzenie remontów.

W tym roku na 20 zadań remontowych przekazano środki w wysokości 885 946 zł przydzielono na 20 zadań.

Największą kwotę – 100 tys. złotych otrzymało Przedszkole Miejskiej nr 2. Pieniądze są przeznaczone na wymianę 500 m2 nawierzchni – jest to II etap tego zadania (zadanie jest w realizacji, ma się zakończyć w I tygodniu sierpnia – termin z zamówienia publicznego to 6.08.2023 r.).

Z kolei Przedszkole Miejskie nr 12 otrzymało 91,5 tys. złotych na uzupełnienie ściany, wymianę podłogi i drzwi ewakuacyjnych w 2 salach w starej części budynku (prace trwały do 31.07.2023 r.).

Przedszkole Miejskiej nr 10 otrzymało natomiast 83 tys. złotych na remont sali zabaw „Smerfy” na I piętrze (powierzchnia: 70 m2) wraz z przyległym gabinetem logopedycznym (powierzchnia 18 m2). Prace obejmują malowanie i położenie nowego parkietu.

Przedszkole Miejskie nr 7 za 80 tys. złotych zdemontowało istniejące i zamontowało nowe ogrodzenie panelowe wraz z podmurówką systemową i furtką. Długość ogrodzenia to 280 m. Prace zakończyły się 10 lipca br.

Wsparcie na realizację więcej niż jednego zadania otrzymały Przedszkola Miejskie nr 3 i 16.

„Trójka” otrzymała pieniądze na 2 zadania, które zostały zrealizowane wiosną br.:

  • 77 795 złotych na II etap przebudowy nawierzchni. W 2022 roku przeprowadzono I etap wymiany nawierzchni. Etap II jest niezbędny dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa podczas korzystania z placu zabaw. Zgodnie z zaleceniami wynikającymi z kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego należy niezwłocznie przeprowadzić II etap prac remontowych. Zakres prac obejmuje: rozbiórkę istniejących nawierzchni, skucie betonów / powierzchni asfaltowej, demontaż krawężników oraz wywóz (zrealizowane w kwietniu br.);
  • 1000 złotych na podłączenie kuchenki elektrycznej (zrealizowane w marcu br.).

Natomiast „szesnastka” realizuje 3 zadania dot.:

  • naprawy systemu alarmowego i CCTV – 4,7 tys. Złotych (zadanie wykonane, zapłacone: alarm wykonano w styczniu / CCTV na przełomie marca/kwietnia);
  • wymiany drzwi wejściowych z boku budynku na drzwi zewnętrzne – 7 tys. złotych;
  • przełożenie drzwi – 1,5 tys. złotych.

Termin ukończenia pozostałych zadań to 18 sierpnia br.

Remonty w szkołach z oddziałami przedszkolnymi w roku 2023

Także szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi przeprowadzają prace remontowe. Pieniądze przyznano na 27 zadań na łączną kwotę 1 098 369 złotych.

Najwięcej zadań: po 3, realizują Szkoły Podstawowe nr 6, 9 i 32.

Szkoła Podstawowa nr 6 otrzymała 25 040 złotych na realizację następujących prac:

  • wymiana drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami do szatni sali gimnastycznej – 20 tys. złotych; zadanie jest w trakcie realizacji.
  • redukcja rynien na budynkach – 2,4 tys. złotych; zadanie jest w trakcie realizacji.
  • naprawa ok. 11 metrów zapadniętej kostki na boisku – 2 640 złotych, zadanie jest w trakcie realizacji.

Szkoła Podstawowa nr 9 otrzymała 55,5 tys. złotych na realizację następujących prac:

  • kompleksowy remont schodów zewnętrznych głównych (górnych, bo schody zewnętrzne główne dolne zostały poddane remontowi w 2022 roku ze środków WIiR UMT). Prace obejmują rozebranie posadzek ze starych popękanych płytek, wyrównanie nawierzchni, zastosowanie ławy betonowej z oporem pod krawężniki, ułożenie nowych schodów oraz podjazdu dla wózków z kostki polbruk, ułożenie nowych płytek klinkierowych antypoślizgowych na podeście pomiędzy schodami a głównymi drzwiami do budynku szkoły. Powierzchnia: 40 m2 – 32 tys. złotych; w trakcie
  • demontaż starych oraz montaż 3 sztuk drzwi wyciszających wraz z ościeżnicami oraz obróbką tynkarską. Zachodzi koniecznością wymiany w pomieszczeniach: sekretariatu (1 szt.), gabinecie Dyrektora Szkoły (2 szt.) ze względu na dobiegające z zewnątrz hałasy oraz bardzo zły stan obecnej stolarki drzwiowej, która nie była wymieniana od początku istnienia szkoły – 13,5 tys. złotych; zrobione
  • wymiana dwóch nagrzewnic na szkolnych salach gimnastycznych. Dwie nagrzewnice zostały już wymienione w okresie wakacyjnym w 2022 roku ze środków z WIiR UMT. Po uruchomieniu centralnego ogrzewania w roku obecnym okazało się, że dwa kolejne urządzenia uległy awarii i również wymagają wymiany. Jest to inwestycja niezbędna, aby zapewnić odpowiednią temperaturę na szkolnych salach gimnastycznych – 10 tys. złotych. zrobione

Szkoła Podstawowa nr 32 otrzymała 117 324 złote na realizację następujących prac:

  • kontynuację remontu sali gimnastycznej. Prace obejmują wymianę oświetlenia na ledowe , montaż trybun składanych, podział sali na dwie części przy pomocy siatki oddzielającej, demontaż zbędnych grzejników, docieplenie dachu od wewnątrz, zabudowa miejsca na sprzęt sportowy, malowanie ścian, wymianę drzwi do sali, malowanie loga szkoły i uzupełnienie malowania trumien boiska koszykówki – 80 tys. złotych. Zadanie jest już zrobione.
  • naprawę dźwigu kuchni szkolnej – 22 324 złote; prace mają być zrealizowane w październiku.
  • kontynuację wymiany wykładzin PCV na bezpieczną, powierzchnia 120 m2 – 15 tys. złotych. Zadanie jest w trakcie realizacji.

Najwięcej na realizację jednego zadania remontowego otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2. Placówka za kwotę 170 tys. złotych wymienia windę w segmencie C. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 13 za kwotę 100 tys. złotych przeprowadza kapitalny remont 3 sal lekcyjnych.

 fot. Małgorzata Litwin 


Do pobrania:

Prezentacja dot. edukacji przedszkolnej w Toruniu