Pożegnanie śp. Piotra Winczury
7 września 2023 r. na cmentarzu w Kaszczorku odbył się pogrzeb śp. Piotra Winczury, wioślarza, wielokrotnego reprezentanta Polski, uczestnika mistrzostw świata i zawodów olimpijskich, także cenionego szkoleniowca w AZS UMK Toruń.
Piotr Winczura odszedł po ciężkiej chorobie 3 września 2023 r. w wieku 66 lat. - W toruńskim AZS-ie UMK Toruń, ale także w kręgach regionalnego czy krajowego środowiska wioślarskiego cieszył się opinią człowieka, który od zawsze zarażał pasją do sportu. Dla nas wszystkich i dla całego sportowego Torunia śp. Piotr Winczura był mentorem, niedoścignionym wzorem i idolem wielu pokoleń toruńskich wioślarzy – wspominał prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości pogrzebowych.
Piotr Winczura karierę sportową rozpoczął w 1972 r. w klubie AZS UMK Toruń. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W latach 1979-82 odbywał zasadniczą służbę wojskową w kompanii sportowej Zawiszy Bydgoszcz i w barwach tego klubu startował po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata Seniorów w Lucernie w 1982 roku, zajmując 6. miejsce w czwórce ze sternikiem. W 1983 r., już w barwach macierzystego klubu, startował na MŚ Seniorów w Duisburgu także w czwórce ze sternikiem, zajmując 9. miejsce. Rok później, decyzją polityczną władz partyjno-rządowych o bojkocie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, startował na zawodach "Przyjaźń’84", mimo uzyskania kwalifikacji olimpijskiej, uprawniającej do startu w najważniejszej imprezie sportowej na świecie. W zawodach w Moskwie zajął 4. miejsce w dwójce ze sternikiem. W 1985 roku startował na MŚ Seniorów w Hazewinkiel w ósemce ze sternikiem.
Po zakończeniu kariery zawodniczej podjął pracę w charakterze szkoleniowca w AZS UMK Toruń, którą pełnił przez kilka lat, między innymi prowadząc w 1995 r. osadę reprezentacyjną na MŚ Juniorów w Poznaniu, złożoną ze swoich wychowanków. Od 2000 r., mimo pracy zawodowej niezwiązanej ze sportem, angażował się bardzo aktywnie w działalność sekcji, walnie przyczyniając się do jej sukcesów na torach regatowych w kraju i na całym świecie. Od 2008 r. pełnił funkcję kierownika sekcji wioślarskiej, a w 2021 r. został wybrany na wiceprezesa klubu AZS UMK Toruń oraz wiceprezesa do spraw sportowych Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Oprócz wioślarstwa jego wielką pasją było bieganie. W wieku 50 lat przebiegł swój pierwszy maraton. Przez ponad dekadę pokonał kilkanaście razy bieg maratoński na trasach całego świata m.in. w Berlinie, Atenach czy Marrakeszu. Kochał również góry, sześciokrotnie ukończył Bieg Rzeźnika uważany za jeden z najcięższych ultramaratonów górskich. Przez całe życie zarażał pasją do sportu, był mentorem, niedoścignionym wzorem, idolem wielu pokoleń toruńskich i nie tylko toruńskich wioślarzy. - Żegnam więc z czcią zarówno wybitnego toruńskiego wioślarza i maratończyka, jak i zasłużonego torunianina i człowieka, który przez długie lata pozytywnie wpływał na dobre imię Torunia oraz na kondycję toruńskiego i polskiego sportu – mówił prezydent Michał Zaleski. - Nigdy nie zapomnimy dopingu pana Piotra i jego charakterystycznych flag na „wędkach”, które można było dostrzec na każdej dużej wioślarskiej imprezie z udziałem naszej reprezentacji. A także flagi Torunia w Jego dłoniach, którą zabierał ze sobą na wioślarskie zawody – wspominał prezydent.
Fot. Sławomir Kowalski