Nowe zasady refundacji szczepionek przeciw grypie

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w sezonie 2023/2024 obowiązują nowe zasady refundacji szczepionek przeciw grypie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ustawa obniżyła do próg wiekowy dla świadczeniobiorców, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w określone leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Osoby po ukończeniu 65. roku życia zyskały możliwość bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie finansowanych z budżetu państwa.

Osoby po 65. roku życia otrzymają w aptece szczepionki przeciwko grypie bezpłatnie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Na recepcie musi być zaznaczone uprawnienie „S”. Oprócz recepty za zakup szczepionki lekarz wystawia skierowanie na szczepienie. Z odebraną szczepionką pacjent udaje się do przychodni/punktu szczepień celem wykonania szczepienia.

W latach ubiegłych szczepienia ochronne przeciwko grypie osób po 65. roku życia finansowane były z budżetu Gminy Miasta Toruń w ramach „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie na rzecz mieszkańców Torunia w wieku powyżej 65 lat aktualizacja na lata 2021 – 2025”.  Do 2022 r. w sumie zaszczepiono 26 860 mieszkańców naszego miasta.

W celu zaszczepienia przeciwko grypie należy udać się do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza realizowane jest świadczenie. Jeżeli dana przychodnia nie przeprowadza szczepień, pacjent zostaje pokierowany do apteki prowadzącej szczepienia lub do punktu szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że grypa jest jedną z ważniejszych przyczyn zachorowań oraz umieralności ludzi. W zależności od sezonu na świecie choruje na nią ok. 5-15% ogólnej populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób powyżej 65 roku życia i wynosi ok. 1 %. Jak wskazują meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w 2021r. zanotowano w Polsce ponad 2 845 000 zachorowań i podejrzeń o grypę. 5 000 osób było hospitalizowanych. Podstawowym sposobem zapobiegania zachorowaniom na grypę, a jednocześnie najbardziej efektywnym jest wzmożenie odporności poprzez szczepienia ochronne, powtarzane corocznie przed sezonem epidemicznym. Celem szczepień przeciwko grypie jest nie tylko unikniecie zachorowania, ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych. Szczepienie na grypę jest ważne, zwłaszcza w dobie zakażeń COVID – 19. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie COVID – 19. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu zwalczania Grypy, zwiększenie szczepień przeciwko grypie pozwala różnicować zachorowania na grypę i COVID – 19, gdyż początkowe objawy zakażenia są podobne.

Fot. pixabay