Więcej biletomatów
Do końca bieżącego roku na przystankach komunikacji miejskiej w Toruniu zostaną zamontowane cztery kolejne biletomaty. Zakup urządzeń jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Unijny projekty „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych”, złożony przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, otrzymał unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
. W ramach projektu dofinansowany zostanie zakup ośmiu biletomatów.
Cztery biletomaty już od lipca br. stoją na nowych przystankach wzdłuż nowo wybudowanej trasy tramwajowej na północ Torunia: na przystankach tramwajowych „Targowisko” (peron zachodni w kierunku centrum) oraz „Żwirki i Wigury: (peron wschodni), a także na przystankach tramwajowo-autobusowych „Koniuchy” (peron środkowy) i „Hubego” (peron północny).
Cztery kolejne biletomaty zostaną zamontowane na węźle przesiadkowym na al. Solidarności (peron wschodni w kierunku osiedla Wrzosy), na przystanku tramwajowym na pl. św. Katarzyny w kierunku Rubinkowa oraz na przystankach autobusowych „Przybyłów” na ul. Dziewulskiego (peron wschodni w kierunku centrum) i Dworzec Główny (peron w kierunku centrum).
O wyborze lokalizacji zdecydowały:
- potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
- integracja różnych środków transportu - oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych,
- bliskość dużych osiedli mieszkaniowych, obiektów handlowo-usługowych oraz starówki.
- zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe, w których sprzedawane są bilety).
W nowych urządzeniach, tak jak i w tych, które już służą mieszkańcom, będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia będą przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.
Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', zabezpieczony przed zarysowaniem, zapewni wygodę i komfort użytkowania.
Wartość całego projektu to ponad milion zł, z czego ok. 743,6 tys. zł (85% wydatków kwalifikowalnych) stanowi unijne dofinansowanie.