Toruń Miasto Zabytków

Opis wydarzenia

Kolejne spotkanie z cyklu Torun Miasto Zabytków, które tym razem odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Z tej okazji opowiemy o zabytkach "młodszego pokolenia", w które obfituje toruński Podgórz - przez ponad trzy stulecia funkcjonujący jako samodzielne miasto (uzyskał prawa miejskie w 1611 roku), a od 1938 pozostający w granicach administracyjnych grodu Kopernika. Podczas prelekcji pokażemy miasto, którego już nie ma, a które zapisało się w historii - również tej przez duże "H" - i na przekór wszystkiemu trwa w opowieściach, wspomnieniach, na starych fotografiach i pocztówkach.

- Przedstawimy Podgórz i podgórzan w wybranych miejscach i sytuacjach - mówi Katarzyna Kluczwajd z Książnicy Kopernikańskiej. - Wspomnimy m.in. dom i skład rzeźnicki Nogów, dom i warsztat kołodzieja Pawlaka, restaurację Sielanka i inne lokale, sławnego fryzjera-wynalazcę Kanta, do którego przyjeżdżały modnisie z prawego brzegu Wisły (czyli z Torunia), zabawy i świętowanie, zdjęcia okolicznościowe - w atelier, oficjalne, domowe, grupowe. Przypomnimy o obecności w Podgórzu przedstawicieli innych wyznań - ewangelików i Żydów, o ich cmentarzach - pamięć o tych nekropoliach powoli wraca na należyte miejsce w świadomości torunian, głównie dzięki zaangażowaniu społeczników, którzy je porządkują.

Tym spotkaniem organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na ogromną pojemność terminu "dziedzictwo kulturowe". Obejmuje ono zarówno artefakty, jak i wydarzenia oraz idee wielu dekad i stuleci. To wola dziedziczenia decyduje o tym, co uznajemy za kulturowe dziedzictwo, i o tym, czy „zabytki młodszego pokolenia” mają dla nas znaczenie.

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Wstęp wolny

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie