Kwalifikacja wojskowa
Od 17 lutego do 14 kwietnia 2026 r. zostanie przeprowadzona w Toruniu kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 2007 r. oraz roczników 2002-2006, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej lub posiadają orzeczenie wydane na czas określony.
Zostanie wezwanych około 1 250 mężczyzn zameldowanych w Toruniu na pobyt stały lub czasowy, a także około 90 kobiet urodzonych w latach 1999-2007 i wskazanych przez Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Toruniu z uwagi na posiadane kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej mogą zgłosić się również pełnoletni ochotnicy.
Kwalifikacja wojskowa to przedsięwzięcie cykliczne. Co roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołuje Powiatową Komisję Lekarską w celu orzeczenia kategorii zdolności do służby wojskowej mężczyznom, którzy w roku ubiegłym ukończyli 18 lat, a także pełnoletnim kobietom, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i zostały wskazane przez Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Toruniu.
Kwalifikację wojskową przeprowadzi Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 w Toruniu, która będzie działała przy ul. Władysława Łokietka 3 w Toruniu (budynek Hotelu Młyn).
Osoby objęte kwalifikacją wojskową obowiązane są stawić się na badanie Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Toruniu nawet pomimo nie otrzymania listownego wezwania w tej sprawie.
W tej sytuacji warto uzyskać informację o terminie stawiennictwa w siedzibie Wydziału Ochrony Ludności UMT w Toruniu przy ul. Legionów 70/76 lub telefonicznie pod nr 56 611 93 09, 56 611 93 36 lub 664 183 267.
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0