Łopot anielskich skrzydeł

Toruń można zwiedzać na wiele sposobów. Jedna z najnowszych tras została wyznaczona anielskimi muralami, które w ostatnich dniach lipca 2025 r. powstawały w różnych częściach miasta. 

Głównym założeniem projektu „Łopot – anielskie murale w dzielnicach” było stworzenie pięciu wielkoformatowych murali inspirowanych motywem Anioła, powstających w ścisłym dialogu z historią, tożsamością i mieszkańcami wybranych toruńskich dzielnic: Mokrego, Stawek, Podgórza, Bydgoskiego Przedmieścia oraz Skarpy. Finał akcji miał miejsce 25 lipca 2025 r., kiedy to odbył się spacer z artystami i przewodnikami. Wzięli w nim udział: Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Torunia. 

Projekt łączy sztukę muralu, działania edukacyjne i muzyczne z udziałem Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej, której członkowie na żywo interpretowali aurę miejsc podczas powstawania murali, tworząc unikalny dźwiękowy portret miasta.

Integralną częścią przedsięwzięcia były również wydarzenia towarzyszące: wystawy, warsztaty i prelekcje, które odbywały się w różnych punktach miasta. Artyści prezentowali swoje wcześniejsze realizacje, dzielili się doświadczeniem związanym z tworzeniem murali, a mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach z technik plastyczno-malarskich. Wydarzenia te miały miejsce m.in. w Centrum Kultury Dwór Artusa, Kulturalnym Hubie Bydgoskiego Przedmieścia, Projekt Nano, klubokawiarni PERS oraz Galerii Przedpokój – angażując lokalną społeczność w dialog o sztuce w przestrzeni publicznej.

Poniżej adresy poszczególnych murali:

  • ul. Mickiewicza, przy Targowisku – mural autorstwa Andrzeja Poprostu i Magdaleny Lipowiec
  • ul. Poznańska 4/6 – mural Marty Aszyk
  • ul. 63. Pułku Piechoty 67 – mural ROSE i Teetosa
  • Szosa Lubicka 53a – mural Arkadiusza Andrejkowa
  • ul. Olimpijska 22, w pobliżu Park&Ride – mural BiosmexBrockiego

Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0