Park linearny przy Polnej

Nowa przestrzeń rekreacyjna w Toruniu powstała przy ulicy Polnej.

To park o charakterze liniowym, sąsiadujący z powstałym w 2024 r. parkiem kieszonkowym "Francuskie inspiracje". Kompozycja parku była uwarunkowana koniecznością zachowania wszystkich drzew porastających teren, jak i koniecznością zaprojektowania układu komunikacyjnego w oparciu o istniejące „przedepty”, czyli ścieżki wcześniej wydeptane przez mieszkańców.

Kompozycję zieleni tworzą gatunki, które specjalnie dobrano do tego obszaru, a charakteryzują się one minimalnymi wymaganiami glebowymi, co uwarunkowane jest niezwykle ubogim siedliskiem. Dodatkowo krzewy i byliny zasilane są systemem automatycznego nawodnienia kropelkowego. Nawodnieniem nie objęto trawników, ponieważ z założenia mają mieć docelowo charakter naturalny.

Całość wzbogacona została o elementy małej architektury umożliwiającymi wypoczynek, zarówno indywidualny, jak i miejsca integracji. Teren parku jest oświetlony przy pomocy lamp LED-owych. Zastosowano oprawy kierunkowe, skupiające wiązkę światła ku dołowi. Dzięki temu światło nie rozprzestrzenia się na boki i ku górze i tym samym nie zaburza funkcjonowania środowiska przyrodniczego.

Mieszkańcy Torunia mogą korzystać z elementów edukacyjnych i zabawowych: zielonej klasy, boiska do gry w bule, ścieżki sensorycznej, toru przeszkód, tablicy kredowa czy gier terenowych.

Informacje o parku linearnym przy ul. Polnej:

  • powierzchnia całkowita – 1,2 ha,
  • zieleń: drzewa – 71 szt., krzewy - ok. 2,5 tys., byliny – ok. 2,8 tys., trawy ozdobne – ok. 560 szt., ogród deszczowy o pow. ok. 42 m2, maty wegetacyjne (rozchodnikowe) w 2 lokalizacjach. W celu zachowania wilgoci nasadzenia wyściółkowano zrębką,
  • nasadzenia niskie podlewane są poprzez automatyczny system nawadniania. Drzewa zaopatrzono w worki do kropelkowego podlewania,
  • ciągi komunikacyjne to nawierzchnie przepuszczalne-mineralne,
  • mała architektura – ławki bujane – 2 szt., ławki z oparciem – 7 szt., altany – 3 szt., ławostół – 3 szt., hamak – 4 szt., tablice – 2 szt., kosze – 6 szt., stojak rowerowy – 6 szt.
  • mała architektura (elementy edukacyjne i zabawowe) – zielona klasa, boisko do gry w bule, ścieżka sensoryczna, tor przeszkód, tablica kredowa, gry terenowe, tabliczki edukacyjne – 7 szt.
  • mała architektura (elementy przyrodnicze) – domek dla owadów – 2 szt., miejsce dla jeży – 2 szt., próchnowisko.

Fot. © UMT 2025, Wydział Środowiska i Ekologii, licencja: CC BY-NC 4.0