Aby zapewnić Dobre Stany
Dobre Stany – to tytuł konferencji dla rodziców, nauczycieli, wychowawców poświęconej zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.
Rodzice, pedagodzy, specjaliści z dziedziny psychologii spotkali się 24 maja 2025 r. w hotelu Bulwar podczas konferencji psychologicznej „Dobre stany - o zdrowiu psychicznym w szkole i rodzinie”.
Zebranych licznie uczestników konferencji powitał prezydent Paweł Gulewski. – Chcemy dziś podczas tej konferencji dokonać z Państwem wymiany doświadczeń, zaprojektować adekwatne działania. Wyniki przeprowadzanych przez nas badań w szkołach, wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, pokazują, że musimy rozmawiać o dobrostanie i kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w naszym mieście – mówił prezydent Paweł Gulewski, zapowiadając kolejne konferencje poświęcone temu istotnemu tematowi.
Konferencja, której organizatorem było Centrum Rozwoju i Terapii we współpracy z Toruńskim Centrum Usług Społecznych, jest częścią kompleksowego programu wsparcia psychologicznego, który skierowany jest do uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do rozmów na temat zdrowia psychicznego – zarówno uczniów, jak i dorosłych, którzy wspierają ich w codziennym życiu - nauczycieli i rodziców.
W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących: wspierania dobrostanu psychicznego dorosłych, neurobiologicznych podstaw zachowań młodych ludzi, narzędzi wspomagających nauczanie i uczenie się oraz innych istotnych zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym. Wśród prelegentów byli specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki oraz neurobiologii.
Jak podkreślił prezydent Paweł Gulewski, dobrostan dzieci i młodzieży jest priorytetem wśród działań podejmowanych przez miasto. W Toruniu przeprowadzano badania w tym kierunku wśród uczniów, a także wdrożono programy wsparcia psychologicznego na ich podstawie.
- Diagnoza dobrostanu społecznego i psychicznego toruńskiej młodzieży po okresie edukacji zdalnej - to duży projekt zainicjowany przez Urząd Miasta Torunia, ramach którego na przełomie lat 2022/2023 Instytut Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przeprowadził badanie ankietowe w 10 toruńskich szkołach. Objęło ono 657 uczniów w wieku 12-18 lat oraz 519 rodziców. Wyniki opublikowaliśmy we wrześniu 2023 roku - wskazały one, że ponad 50% toruńskiej młodzieży odczuwa niski poziom samopoczucia i dobrostanu.
Na podstawie wyników tych badań, miasto Toruń przeznaczyło 500 tys. zł na pilotażowy program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, który następnie realizowany był przez Akademię Nauki od grudnia 2023 roku do czerwca 2024 roku. Były to warsztaty dla uczniów (klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich), nauczycieli, rodziców i opiekunów, które miały na celu rozwijanie samooceny i motywacji, a także wzmacnianie dobrostanu społecznego i psychicznego młodzieży. - W Toruniu odbywają się również inne inicjatywy i konferencje poświęcone zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży, m.in. organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli czy Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA,
- W listopadzie 2023 r. nastąpiło otwarcie w Toruniu Centrum Rozwoju i Terapii, prowadzone przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych, oferujące m.in. psychoterapię młodzieży (od 12. roku życia), psychoterapię par i małżeństw, psychoterapię rodzinną czy konsultacje i poradnictwo psychologiczne.
- Ponadto miasto dofinansowuje zadania w zakresie promocji zdrowia psychicznego. Na przykład w drugiej połowie 2023 r. cztery organizacje pozarządowe, wyłonione w trybie konkursu ofert, zrealizowały cztery projekty, których celem było podniesienie odporności psychicznej uczniów toruńskich szkół w wieku od 12. do 18. roku życia oraz działania wspierające rodziców, opiekunów i nauczycieli. Projektami w sumie objęto około 2400 osób.
Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0