Święto nauki i sztuki po raz 23.

Od 2001 roku odkrywa przed nami przeróżne dziedziny nauki i sztuki – rozpoczął się Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Inauguracja wydarzenia miała miejsce w Auli UMK 25 kwietnia 2025 r.

23. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Punkty zwrotne”. – Poprzez to hasło chcielibyśmy nawiązać do jubileuszy, jakie obchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika w bieżącym roku akademickim. To 80-lecie powstania naszego uniwersytetu, to także połączenie się 20 lat temu UMK z istniejącą od 40 lat Akademią Medyczną. Poprzez dalszy rozwój UMK stał się uniwersytetem rozpoznawalnym nie tylko w Polsce i na świeciewyjaśnił JM Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. – Nasz Festiwal to święto, podczas którego naukowcy, medycy, animatorzy nauki i sztuki dzielą się swoją wiedzą i swoimi pasjami. Jest to również najliczniej odwiedzane tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie - dodał.

W otwarciu wydarzenia wziął udział prezydent Paweł Gulewski – Jest pewna paralela pomiędzy ideą organizowanego po raz 23. Festiwalu Nauki i Sztuki a istotą toruńskości. Jest nią i nauka, i sztuka, i dialog, i spuścizna Mikołaja Kopernika oraz dążenie do tego, aby uwypuklać naszą tożsamość i dziedzictwo kulturowe naszego miasta. Jest to także współgranie między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Gminą Miasta Toruń i przenikanie naszych wspólnych marzeń mówił prezydent Paweł Gulewski.

Od 2024 roku przyznawany jest tytuł „Przyjaciela Festiwalu” – podczas inauguracji z rąk prof.  Joanny Kucharzewskiej, przewodniczącej Rady Programowej TFNiS otrzymał go Zbigniew Derkowski, wiceprzewodniczący tej Rady Programowej. Jak mówiła prof. Joanna Kucharzewska laureat wyróżnienia jest z nim związany od samego początku istnienia, a swoimi działaniami przyczynił się do jego rozwoju i promocji.

Inaugurację uświetniła operetka „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

23. edycja TFNiS odbywa się piątku 25 kwietnia do poniedziałku 28 kwietnia 2025 r. W tym roku zostało przygotowanych ponad 130 imprez, 18 bloków tematycznych, 6 głównych stref wydarzeń w mieście. Badacze i studenci z UMK oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki w przystępny oraz atrakcyjny sposób  w trakcie wydarzenia prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji.

>>> Przejdź do strony Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0