Prace społecznie użyteczne w MPO

8 844 godziny odpracowały w 2024 r. w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Sp. z o.o.  w Toruniu osoby wykonujące prace społecznie użyteczne na rzecz lokalnej społeczności. 

Prace społecznie użyteczne stanowią ważny element systemu resocjalizacji w Polsce. Dają one osobom odpracowującym szansę na nowy start, a także przyczyniają się do budowania świadomego i zaangażowanego społeczeństwa, gdyż osoby odpracowujące mają możliwość aktywnego wkładu w życie lokalnej społeczności.

- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania to jeden z toruńskich podmiotów, w którym wykonywane są prace społecznie użyteczne, a więc prace realizowane w ramach odpracowywania wyroków sądowych mówi Joanna Pepłowska, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. - W ciągu miesiąca pracuje u nas ok 24-30 osób odpracowujących, oprócz szeregu pozytywnych aspektów takich jak resocjalizacja i reintegracja społeczna, jest to również istotna i zauważalna pomoc dla MPO i dla miasta.

Osoby wykonujące nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne wykonują prace porządkowe na terenie Torunia, tj. sprzątanie ulic, parkingów, przejść podziemnych, odśnieżanie, pracują też przy usuwaniu nielegalnych wysypisk odpadów. Pomagają również przy utrzymaniu porządku na terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu – pielęgnują tereny zielone, sprzątają pomieszczenia socjalno–bytowe, warsztaty oraz place.

- Wiele z osób, które z zaangażowaniem wykonywało u nas prace społecznie użyteczne dostaje propozycję pracy w Spółce dodaje Joanna Pepłowska.

W MPO za pracę, proces resocjalizacji oraz aspekt wychowawczy osób odpracowujących, już od 15 lat, odpowiada Jan Kwiatkowski – specjalista ds. prac społecznie użytecznych.

- Jest to wymagająca i odpowiedzialna praca. Wykonuję ją na podstawie wypracowanego przeze mnie modelu, do którego na bieżąco wprowadzam nowe elementy mówi Jan Kwiatkowski, specjalista ds. prac społecznie użytecznych w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Toruniu. – Oprócz przeprowadzenia szkolenia bhp, szkolenia instruktażowego i przygotowania odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzam wstępną rozmowę, abyśmy się poznali i wyjaśnili na czym będzie polegała nasza współpraca.

W MPO prace społecznie użyteczne wykonywane są od 4 do 8 godzin dziennie, z możliwością indywidualnego dostosowania czasu pracy za zgodą opiekuna. Każdy dzień rozpoczyna się poranną odprawą, omówieniem dotychczasowych prac i spraw bieżących, następnie każda osoba odpracowująca przydzielana jest do pracownika MPO odpowiedzialnego za wykonanie zadań w danym dniu. Na zakończenie pracy każdy odpracowujący otrzymuje stosowne zaświadczenie wraz z opinią.

- Przez cały czas wykonywania pracy przez osoby odpracowujące jestem na bieżąco z ich sprawami, zawsze mogą na mnie liczyć, jeśli jest im potrzebna pomoc - dodaje Jan Kwiatkowski - zdarza się, że nazywają mnie „drugim ojcem”. 

Autor: MPO Toruń, Fot. © MPO Toruń