Rowerowa Stolica Polski – dołącz do treningu

Trwa oficjalny trening miast przed 7. edycją Pucharu Rowerowej Stolicy Polski. Toruń jak co roku włącza się w rywalizację.

Trening miast to tylko rozgrzewka, która potrwa do 21 maja 2025 r. Codziennie zgłaszają się kolejne miasta, którzy chcą włączyć się do czerwcowej rywalizacji o Puchar, której organizatorem jest Bydgoszcz. W 2025 roku, już po raz drugi, równolegle rozegrają się dwie rywalizacje, dla miast prezydenckich i dla gmin. Dołączając do treningu, poznajemy szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. 

Do tej pory, oprócz Torunia, do rywalizacji rowerowej zgłosiło się 130 miast i gmin z całego kraju, ale zapisy wciąż trwają. Udział zapowiedzieli już m.in. Biała Podlaska, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Legnica, Leszno, Łomża, Mysłowice, Nowa Sól, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Puławy, Radom, Rybnik, Siedlce, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Słupsk, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Świnoujście, Tarnów, Tychy, Włocławek, Żyrardów.

Warto wspomnieć, że szósta edycja rywalizacji była rekordowa – wzięło w niej udział 149 samorządów, w tym 53 miasta i 96 gmin. 70 tysięcy uczestników przejechało łącznie ponad 14 milionów kilometrów.

Dodatkowa klasyfikacja toruńska – dla przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i rodziców!
W ramach lokalnych działań promujących aktywność rowerową Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia wprowadza dodatkową klasyfikację dla szkół funkcjonujących na terenie miasta – obejmującą zarówno szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, jak i przedszkola.

W każdej z kategorii edukacyjnych przyznane zostaną nagrody w następujących klasyfikacjach:

  1. Przedszkole, którego przedszkolaki, nauczyciele i rodzice przejadą łącznie najwięcej kilometrów – miejsca I–III.
  2. Szkoła podstawowa, której uczniowie, nauczyciele i rodzice przejadą łącznie najwięcej kilometrów – miejsca I–III.
  3. Szkoła ponadpodstawowa, której uczniowie, nauczyciele i rodzice przejadą łącznie najwięcej kilometrów – miejsca I–III.
  4. Najlepszy przedszkolak / uczeń / uczennica – osoba, która przejedzie najwięcej kilometrów spośród wszystkich uczniów – miejsca I–III.
  5. Najlepszy nauczyciel / nauczycielka – osoba, która przejedzie najwięcej kilometrów spośród całego grona pedagogicznego – miejsca I–III.
  6. Najlepszy rodzic – osoba, która przejedzie najwięcej kilometrów – miejsca I–III.

Aby w pełnej formie rozpocząć 1 czerwca 2025 r. walkę o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, można już też dołączyć do treningu. Jak to zrobić?

  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu.
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2025 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin.
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto lub Gminę, dla której będziesz kręcić kilometry.
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!

Pobierając aplikację, zyskujesz darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, masz możliwość sprawdzić się w ogólnopolskiej rywalizacji, bawić się z przyjaciółmi i kręcić kilometry dla swojej małej ojczyzny w ogólnopolskim konkursie. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Do pobrania: 
>>> ABC... czyli najważniejsze zasady udziału w Treningu do Rowerowej Stolicy Polski 2025