II LO z wirtualną strzelnicą
Uczniowie klas policyjnych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi właśnie zyskali wirtualną strzelnicę. Dzięki temu będą mogli, w bezpiecznych warunkach, nauczyć się nowych umiejętności. Otwarcie strzelnicy odbyło się podczas ślubowania uczniów klas pierwszych.
Tradycją II LO jest ślubowanie klas pierwszych połączone z pokazem musztry, meldunkiem klas policyjnych składanym komendantowi miejskiemu policji oraz uroczystym przekazaniem sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu. W tym roku była też dodatkowy powód do świętowania – otwarta została wirtualna strzelnica. W ramach projektu „utworzenie strzelnicy wirtualnej w II LO” przeprowadzono adaptację i remont pomieszczeń pod nowe funkcje, a także zakupiono odpowiedni sprzęt. Obsługą obiektu zajmują się wyszkoleni instruktorzy. Strzelnica pozwala na ćwiczenie w różnych warunkach, zarówno w terenie otwartym, jak i zabudowanym. Dodatkowo do wyboru są różne rodzaje broni długiej i krótkiej.
Wirtualna strzelnica nie tylko umożliwia realistyczne symulacje strzałów w komfortowych warunkach, ale także promuje odpowiedzialność i świadomość w zakresie bezpieczeństwa. Będzie ona dostępna nie tylko dla uczniów klas policyjnych z II LO, ale także dla innych toruńskich szkół oraz aktywności organizowanych przez Siły Zbrojne RP. Obiekt powstał dzięki wsparciu z Ministerstwa Obrony Narodowej. Koszt inwestycji to 230 tys. Złotych, z czego 184 tys. złotych to dotacja państwowa, a 46 tys. złotych to wkład własny Gminy Miasta Toruń.
To kolejny tego typu obiekt w Toruniu. W styczniu 2024 r. wirtualna strzelnica została uruchomiona w Zespole Szkół Technicznych.
W II LO uczy się obecnie 550 uczniów w 18 oddziałach, z tego 6 oddziałów to klasy policyjne (194 uczniów).
Klasy policyjne funkcjonują od 1 września 2012 roku. „Dwójka” była pierwszą szkołą w województwie kujawsko-pomorskim, która tego typu klasy. Dla klasy opracowany został innowacyjny program nauczania o nazwie „Edukacja Policyjna”, w ramach którego młodzież zapoznawana jest z następującymi zagadnieniami pracy policjanta: z historią Polskiej Policji Państwowej, strukturą, organizacją i podstawowymi zadaniami współczesnej Policji, z wybranymi zagadnieniami z zakresu kryminalistyki oraz medycyny sądowej, z podstawowymi zagadnieniami prewencyjnymi oraz podstawami prawa karnego.
Charakter innowacyjny mają również prowadzone w klasie policyjnej zajęcia wychowania fizycznego. Nastawienie programowe to przygotowanie młodzieży do zdania testów sprawnościowych do szkół policyjnych i mundurowych oraz zapoznanie uczniów z elementami musztry i wykorzystanie tych umiejętności do pokazu w trakcie uroczystości szkolnych i miejskich.
Szkoła wzbogaca proces dydaktyczny o zajęcia praktyczne prowadzone m.in. na terenie toruńskich komisariatów oraz innych placówek użyteczności publicznej takich jak: sądy, areszty, strzelnice policyjne itp. Taka forma zajęć ma na celu m.in. zapoznanie się ze strukturą, zadaniami i organizacją pracy pionu prewencji; w tym roli dzielnicowego i oficera dyżurnego jednostki, jak również pionu zajmującego się pracą dochodzeniowo – śledczą.
Fot.: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0