Dyskutowaliśmy o toruńskiej kulturze

Za nami pierwsze Forum Toruńskiej Kultury. Przez jeden dzień przedstawiciele instytucji kultury, twórcy, mieszkańcy oraz samorządowcy dyskutowali o tym, jak powinna wyglądać kultura w Toruniu.

Wśród gości byli m.in. prezydent Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi, a także Dorota Raczkowska, kierowniczka Referatu do Spraw Społecznych Projektów Kulturalnych Urzędu Miasta Gdańska. Gościem specjalnym inauguracji wydarzenia był Romuald „Wicza” Pokojski, twórca Teatru Wiczy związany przez lata z Toruniem, aktualnie działający w Gdańsku. 

Tematów do przedyskutowania było dużo. Głos w dyskusji o toruńskiej kulturze zabrali m.in. prof. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kafka Jaworska – dyrektorka festiwalu Tofifest, Krzysztof Wachowiak – prezes Fundacji Nie.Art, Robert Małecki – toruński pisarz powieści kryminalnych czy też Danetta Ryszkowska-Mirowska – dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej.

Wokół stolików

Ciekawie było przy tak zwanych stolikach warsztatowych, gdzie pojawiło się wiele ciekawych tematów. Wszystko oscylowało wokół trzech głównych zagadnień: animowanie kultury studenckiej i kultury dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców (prowadzący Krzysztof Wachowski), wsparcie na działalność kulturalną - jak oceniać projekty (prowadząca Katarzyna Dąbrowska), jaka kultura w mieście (prowadzący Grzegorz Giedrys). 

Młodzi odbiorcy kultury zwracali uwagę na to, że należy na nowo stworzyć coś kulturalnego z czym będą mogli się identyfikować. Większość osób uczestniczących w spotkaniu to osoby, które łączą studia z pracą, przez co nie uczestniczą w dodatkowych inicjatywach. Samorząd Studencki UMK wskazywał, że chcieliby wychodzić z inicjatywami poza uniwersyteckie instytucje, więc wskazana jest współpraca między samorządem, instytucjami kultury oraz UMK. Młodzi chcieliby mieć też swoje duże wydarzenie festiwalowe, które pozwoliłoby na wspólną zabawę i integrację. Pojawił się pomysł aplikacji lub strony internetowej, która byłaby takim inkubatorem najważniejszych informacji kulturalnych, gastronomicznych i studenckich.

Ciekawe wnioski płynął też ze stolika, w którym omawiano wsparcie dla działalności kulturalnej:

- Podczas rozmów stolikowych ze środowiskiem mieszkańców, przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w sferze kultury, toruńskich instytucji kultury omawiano dotychczasowe kryteria oceny wniosków o dofinansowanie projektów kulturalnych i zasady przyznawania stypendiów kulturalnych dla osób fizycznych – mówi Katarzyna Dąbrowska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia ds. NGO, która prowadziła ten stolik. – Wypracowano też kilka istotnych kwestii, którym należy się przyjrzeć. 

Chodzi przede wszystkim o dalsze działania dążące do  stworzenia bardziej efektywnych metod oceniania projektów kulturalnych, m.in. w zakresie dodatkowych kryteriów przy ocenie merytorycznej wartości projektu czy też dodatkowych punktów za współpracę międzynarodową. Zasygnalizowano też potrzebę zwiększenia wysokości kwoty indywidualnego stypendium kulturalnego.

Nowość w Parku Rzeźb

Podczas Forum odbyło się też uroczyste otwarcie nowej instalacji w Parku Rzeźb przy CSW. Rzeźba autorstwa Kingi Nowak „Wyspia”  to dzieło inspirowane twórczością #StanisławWyspiański, które łączy elementy malarstwa i rzeźby, tworząc przestrzeń pełną światła, koloru i symboliki. „Wyspia” to osiem barwnych, szklanych paneli ustawionych w nietypowy sposób, zapraszających odwiedzających do interakcji i współtworzenia przestrzeni.

fot. Toruńska Agenda Kulturalna